EÚ musí podľa slov predsedu Klubu 500 podporovať priemysel, nie len regulovať.
Prečo je potrebné prebytočnú elektrinu naprázdno páliť?
ÚRSO odporúča domácnostiam, aby si skontrolovali, či nemajú predimenzované svoje ističe.
Aktuálne patríme k lídrom v znižovaní čerpania energií.
Obyvatelia ostrova museli niekoľko mesiacov znášať podobné výpadky elektriny v lete 2022, keď sa krajina prepadla do hospodárskej krízy.
Litva v sobotu ukončila elektrické pripojenie k Rusku. Tento krok je súčasťou plánu baltských krajín, ako zvýšiť svoju bezpečnosť a prepojenosť s EÚ.
Elektrina, to sú predovšetkým spotrebiče, ktoré doma používame. Záleží nielen na tom, aký typ si vyberieme, ale aj v akom stave ich máme.
Hrozba, že Slováci prerušia dodávky elektriny na východ, je reálna, píše poľský denník Rzeczpospolitą. Na ich nahradenie by Poľsko potrebovalo pomoc Maďarov a Rumunov, dodáva.
Zastavenie exportu elektrickej energie na Ukrajinu môže znamenať ekonomické škody najmä pre Slovensko.
Vláda zrušila aj 13 žiadostí o projekty veterných turbín v Baltskom mori s tým, že by ohrozili obranu krajiny pred Ruskom.
Krajina sa v posledných dvoch mesiacoch potýkala s viacerými výpadkami elektriny z rôznych dôvodov.
Plyn by mal zdražieť pre niektoré domácnosti aj o stovky eur za rok.
IRIS KPPCSAYOVÁ: To, čoho sa boja domácnosti na celom svete, slovenské domácnosti už desiť nemusí. Premiér Robert Fico dal na to svoje slovo. Zvýšenie cien pre slovenské domácnosti na rok 2025 bude podľa neho nula.
Čo sa bude diať s cenami tepla či plynu?
Slovenské elektrárne majú podľa VHZ dodať v budúcom roku pre domácnosti elektrinu vyrábanú z jadrových zdrojov za určenú cenu 61 eur/MWh v objeme šesť terawatthodín (TWh).
Elektrina v poľských domácnostiach v roku 2025 nezdražie, ceny energií zmrazujeme na deväť mesiacov, povedal poľský premiér Donald Tusk.
"Päťdesiat percent celej spotreby Slovenska máme v zásobníkoch, ďalších 50 percent spotreby Slovenska máme zazmluvnených," priblížila.
Ako to aktuálne vyzerá na svetových trhoch s plynom?
DOROTA OSVALDOVÁ: Rovnako ako predošlé vlády aj vláda Roberta Fica plánuje pokračovať v riešení následkov, no nie príčin problému energetickej krízy. Reč je o subvenciách cien energií.
Priemerná domácnosť počas minulej vykurovacej sezóny zaplatila za drevo zhruba 518 eur a za plyn 582 eur, ústredné vykurovanie stáloť 840 eur, kúrenie hnedým uhlím 926 eur, elektrinou 1 500 eur.