IGOR DANIŠ: Koľkokrát lekári využívajú našu neznalosť? A kedy im my pacienti, naopak, poďakujeme, za prístup, za maličkosti?
Do elektronického zdravotníctva - ezdravia je pripojených 106 nemocníc a 7965 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Pokuty budú dostávať tí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorým v pripojení sa do eZdravia nič nebráni.
Minister zdravotníctva to povedal v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
K 18. januáru sa podľa Národného centra zdravotníckych informácií urobilo vyše 2,1 milióna elektronických výdajov receptov.
Týkať sa má najmä sankcií pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré im podľa súčasnej právnej normy hrozia.
V zdravotníctve to bude rok pomerne veľkých zmien, niektoré lekári aj pacienti očakávajú zneistení.
Podľa lekárov slabá bezpečnosť nie je jediný problém elektronizácie zdravotníctva, tzv. eHealthu. Podľa nich sa v plánovanom termíne nespustí.
MARIÁN REPA: Technika má ľudom pomáhať a uľahčovať im život. Spôsob, akým sa zavádzajú technologické novinky na Slovensku, je však pravým opakom.
BRANISLAV POTANČOK: Mnohí ľudia pre pracovné povinnosti nestihnú ísť k lekárovi, nie sú ani schopní vysedieť si rad v čakárni.
Projekt elektronického zdravotníctva z verejných peňazí odčerpal takmer 50 miliónov eur. Minister zdravotníctva jeho stav kritizoval a zavedenie do praxe opäť odložil.
Elektronizácia zdravotníctva prinesie okrem ušetrenia nákladov aj mnoho výhod. Špecialista bude mať o pacientovi viac informácií, pacient prístup k svojim záznamom.
Podľa KDH by mali doplatky za lieky by činiť maximálne 1 euro mesačne pre sociálne slabšie skupiny seniorov a ZŤP. Posilniť chce aj postavenie a nároky pacienta.
Zhovárame sa s generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne Dôvera Ing. Martinom Kultanom.