Dôvodom je obmedzenie dodávok energií z Ruska, ktoré spôsobilo v Európe energetickú krízu.
Energie za zastropované ceny budú pre všetkých.
Rakúsky kancelár Karl Nehammer podporuje zavedenie cenového stropu pri elektrine na úrovni Európskej únie.
Britský premiér Boris Johnson priznal v nedeľníku The Mail on Sunday, že obyvatelia Británie túto zimu "zaplačú" nad účtami za energie.
Šéf belgickej vlády to povedal v súvislosti s prudko rastúcimi cenami energií v Európe a neistotou súvisiacou s bezpečnosťou dodávok energie.
Ak by SaS chcela zareagovať adekvátne, tak vystúpi zo svojho ultimáta a pristúpi k dohode. Potrebujem mať zohratý tím, hovorí v rozhovore pre Pravdu premiér Eduard Heger (OĽaNO).
Spotrebu energií v domácnosti najviac ovplyvňujú tie spotrebiče, ktoré sú zapnuté dlhodobo počas dňa.
Podľa šéfa Medzinárodnej agentúry pre energetiku je veľkým problémom, že teraz máme ropnú krízu, plynovú krízu a elektrickú krízu súčasne.
Čo si ľudia na Slovensku počnú, keď ropa zdražie dvojnásobne či až trojnásobne? Alebo keby Rusi vypli plyn? A čo ak ceny elektriny vyskočia nevídaným spôsobom?
Slovensko by malo podľa európskych spotrebiteľských organizácií nasmerovať sociálnu pomoc pre nízkopríjmové domácnosti, ktoré čelia zvýšeným cenám energií.
Európa sa snaží zbaviť svojej závislosti od ruského plynu, aj keď odborníci tvrdia, že dokončenie tejto úlohy bude trvať roky.
Ruský štátny plynárenský monopol Gazprom by mohol s posilnením dodávok Európe začať 8. novembra, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Alexej Miller.
Pokiaľ bude nadchádzajúca zima extrémne studená, mohlo by na Slovensku koncom februára dôjsť k úbytku zásob plynu a odstavení niektorých výrobných podnikov, povedal v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Podporilo ich prudké zvýšenie dopytu pred blížiacou sa chladnou zimou na severnej pologuli.