Šírenie opičích kiahní možno v krajinách, ktoré nie sú oblasťami pôvodného výskytu, stále zamedziť, ak zdravotnícke úrady zavedú tie správne opatrenia.
Európa v súčasnosti zažíva najhoršiu epidémiu vtáčej chrípky (H5N1). Vyplýva to z dát nemeckého Inštitútu Friedricha Löfflera (FLI).
Za predpokladu, že ľudia nosia respirátor a dezinfikujú si ruky, sa v obchodoch alebo na poštách vírus SARS-CoV-2 dlho neudrží.
Počas prvej epidémie, ktorá trvala v rokoch 2013-2016 zahynulo až 11 300 ľudí.
Rezort očakáva, že pomôže aj zaočkovanosť populácie, ktorá ľudí chráni pred úmrtím a v prípade nákazy je priebeh ochorenia ľahší.
Protiepidemický systém PES akoby si z Čechov robil žarty.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby objasnila pôvod ochorenia COVID-19.
Choroba si nevyberá a koronavírus to len potvrdzuje. Medzi vyše 50 miliónmi ľudí, čo sa ním vo svete nakazili, je aj viacero umelcov zvučných mien. Ako sa s tým vyrovnali?
Čoraz viac vedcov sa prikláňa k názoru, že ľudstvo raz zahynie v dôsledku pandémie vyvolanej nejakým dosiaľ neznámym vírusom. Hovoríme o tom s Branislavom Kovárom z Archeologického ústavu SAV.
Preč s karanténou! Proti vládnym nariadeniam sa zdvihla vlna odporu po celej Európe. Ani zďaleka sa však nevyrovnali masovým nepokojom počas moru alebo cholery.
Varovanie vydal Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.
Tohtoročný milánsky týždeň pánskej módy sa kvôli pandémii covidu-19 uskutoční v polovici júla a bude prístupný iba prostredníctvom internetu.
Ani pri jednej epidémii v dejinách nechýbali konšpirátori. Súčasná pandémia má už od nich aspoň dva hity. Pri bližšom skúmaní zistíme, že nejde o nič nové.
„Mor je chorobou infekčnou, a preto je nevyhnutné strániť sa ľudí, ktorí sú ním nakazení,“ uviedol v roku 1473 kazateľ Ján Gerardi v morovom traktáte.
Sme vo vojne, opakujú teraz politici na ospravedlnenie mimoriadnych opatrení. Súčasná situácia skutočne niečím pripomína vojnové alebo povojnové časy...
DANIEL ŠMIHULA: Z historického pohľadu nie je súčasná pandémia ničím výnimočným. Len nás vo vyspelých štátoch nijaká za posledné dve-tri generácie nepostihla.
Liek začali dávať šiestim pacientom v Ríme a šiestim v Neapole. Z Ríma ešte výsledky nie sú, v Neapole sa trom pacientom výrazne zlepšil stav, no štvrtý zomrel.
Pandémia znamená rozsiahlu epidémiu, pri ktorej ochorenie postihuje veľké skupiny ľudí na veľkom území a to v mnohých krajinách, prípadne aj na rôznych kontinentoch za určité časové obdobie.
Mnohým však stále nie je jasné, z čoho sa koronavírus vyšetruje? Z výterov alebo z krvi?
Správy o koronavíruse v nás prebúdzajú pocit stáleho ohrozenia, strach. Odborníci nazývajú tento pocit „morovou mentalitou". Zrodil sa totiž už v stredoveku.