Je to veľmi podobné začiatkom HIV, vraví profesorka z Oxfordu Trudie Langová. Mpox sa podľa nej šíri prostredníctvom sexuálnych sietí, pričom vysokému riziku sú vystavené zraniteľné, mladé, vykorisťované sexuálne pracovníčky.
Vírus sa šíri vo viac ako desiatich afrických krajinách a prevláda najmä jeho nový variant. Zaznamenali už vyše 15 000 prípadov a stovky úmrtí.
Odborníci zatiaľ nedokázali zistiť, čo je príčinou stúpajúceho počtu prípadov.
Východné Slovensko podľa regionálneho hygienika už niekoľko mesiacov bojuje s menšími ohniskami nákaz.
MARIÁN REPA: Keď v roku 2018 na Zemplíne prepukla epidémia osýpok a v okrese Michalovce vyhlásili mimoriadnu situáciu, mnohých to prekvapilo, pretože s niečím takým sa nestretli.
Prečítajte si najčastejšie otázky a odpovede o tomto vírusovom ochorení.
Podľa hlavnej odborníčky rezortu zdravotníctva pre pediatriu a lekárky Eleny Prokopovej sa situácia z roku 2019, kedy zúrila na východnom Slovensku epidémia osýpok, môže zopakovať.
Hlavný hygienik zopakoval, že najefektívnejšiu formu ochrany poskytuje očkovanie proti chrípke.
Po covide tu máme opičie kiahne, ale aj prvý prípad západonílskej horúčky. Máme sa týchto chorôb obávať? Odborníci hovoria, že nie, ale opatrní by sme mali byť.
Šírenie opičích kiahní možno v krajinách, ktoré nie sú oblasťami pôvodného výskytu, stále zamedziť, ak zdravotnícke úrady zavedú tie správne opatrenia.
Európa v súčasnosti zažíva najhoršiu epidémiu vtáčej chrípky (H5N1). Vyplýva to z dát nemeckého Inštitútu Friedricha Löfflera (FLI).
Za predpokladu, že ľudia nosia respirátor a dezinfikujú si ruky, sa v obchodoch alebo na poštách vírus SARS-CoV-2 dlho neudrží.
Počas prvej epidémie, ktorá trvala v rokoch 2013-2016 zahynulo až 11 300 ľudí.
Rezort očakáva, že pomôže aj zaočkovanosť populácie, ktorá ľudí chráni pred úmrtím a v prípade nákazy je priebeh ochorenia ľahší.
Protiepidemický systém PES akoby si z Čechov robil žarty.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok prisľúbila, že urobí všetko pre to, aby objasnila pôvod ochorenia COVID-19.
Choroba si nevyberá a koronavírus to len potvrdzuje. Medzi vyše 50 miliónmi ľudí, čo sa ním vo svete nakazili, je aj viacero umelcov zvučných mien. Ako sa s tým vyrovnali?
Čoraz viac vedcov sa prikláňa k názoru, že ľudstvo raz zahynie v dôsledku pandémie vyvolanej nejakým dosiaľ neznámym vírusom. Hovoríme o tom s Branislavom Kovárom z Archeologického ústavu SAV.
Preč s karanténou! Proti vládnym nariadeniam sa zdvihla vlna odporu po celej Európe. Ani zďaleka sa však nevyrovnali masovým nepokojom počas moru alebo cholery.
Varovanie vydal Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.