DANIEL ŠMIHULA: Z historického pohľadu nie je súčasná pandémia ničím výnimočným. Len nás vo vyspelých štátoch nijaká za posledné dve-tri generácie nepostihla.
Liek začali dávať šiestim pacientom v Ríme a šiestim v Neapole. Z Ríma ešte výsledky nie sú, v Neapole sa trom pacientom výrazne zlepšil stav, no štvrtý zomrel.
Pandémia znamená rozsiahlu epidémiu, pri ktorej ochorenie postihuje veľké skupiny ľudí na veľkom území a to v mnohých krajinách, prípadne aj na rôznych kontinentoch za určité časové obdobie.
Mnohým však stále nie je jasné, z čoho sa koronavírus vyšetruje? Z výterov alebo z krvi?
Správy o koronavíruse v nás prebúdzajú pocit stáleho ohrozenia, strach. Odborníci nazývajú tento pocit „morovou mentalitou". Zrodil sa totiž už v stredoveku.
Nový koronavírus, ktorý sa od decembra šíri do sveta z Číny, má podobné príznaky ako chrípka. Je teda možné, že sa epidémia spomalí s teplejším počasím?
Počet pasažierov, ktorí majú linky do Talianska použiť v marci bol výrazne redukovaný.
MARTIN KRNO: Denne sa na nemocnice obracajú ľudia, ktorí sa vrátili zo zahraničia so zhoršeným zdravotným stavom. Určite je lepšie, akoby mali koronavírus prenášať na ostatných.
Hongkonská vláda uvoľní na pomoc ekonomike vyše 14 mld. eur.
KRISTÍNA KIRONSKÁ: Napriek tomu, že Taiwan leží pomerne blízko od miesta pôvodu koronavírusu, zatiaľ sa podarilo zabrániť nekontrolovanému šíreniu tejto choroby.
Akciový trh v USA opäť klesol, pribúdajú obavy z globálnej vírusovej epidémie.
Talianska burza pre obavy z koronavírusu padla o vyše 4 %
WHO zároveň varovala, že je príliš skoro robiť akékoľvek predpovede.
Oftalmológa Li Wen-lianga si predvolala polícia, keď sa ešte v decembri minulého roka snažil varovať iných pred novým koronavírusom.
MARTIN KRNO: Inštitúcie a štáty musia podnikať všetko preto, aby sa nákaza masovo neprenášala z Číny. Ale poplašné správy o akejsi pandémii iba prispievajú k šíreniu hystérie.
Nemyslím si, že je dôvod zrušiť plánovanú dovolenku, ak nejde o Čínu, hovorí epidemiológ doc. MUDr. Rastislav Maďar v súvislosti s koronavírusom.
MARTIN KRNO: V Žilinskom a Banskobystrickom kraji, ale aj vo Fakultnej nemocnici v Trnave nie je dostatočný počet lôžok na pľúcnych, ba ani na niektorých infekčných oddeleniach.
Úmrtia pripisované koronavírusu pribúdajú, v Číne ich je viac ako štyri desiatky. Prvých nakazených v Európe hlásia z Francúzska.
Ochorenia na salmonelózu sa vyskytli v epidemiologickej súvislosti po konzumácii syra - ovčej hrudky.
Od začiatku roku 2019 na následky tohto vírusového ochorenia prenášaného komármi zomrelo na Filipínach už 622 ľudí.