Chrípka je podceňované a veľmi nevyspytateľné ochorenie. Epidemiologička Zuzana Krištúfková hovorí, že kto chrípku nepovažuje za nebezpečnú, ten o nej veľa nevie.
Poslednú veľkú nákazu vírusom ebola najviac prenášala výrazná menšina infikovaných - najviac nákazliví boli mladší a starší ľudia. S odkazom na vedeckú správu, ktorú publikovala Národná akadémia vied USA, o tom informoval spravodajský server BBC.
Slovensko leží v posteli, pije čaj s citrónom a kuríruje sa. Chrípkový vírus vo všetkých krajoch dosiahol epidemické rozmery. Počty chorých budú ešte narastať.
Mrazivé počasie síce nie je príjemné, no na niečo predsa len poslúži. Chlad zabije vírusy a zväčša sa zníži intenzita chrípkových epidémií.
Vedierko s dezinfekciou pri autobusovej zastávke, aby si ľudia mohli umyť ruky. Každodenné umývanie kľučiek, umývadiel v bytoch, obchodoch a úradoch.
Vírus zika, ktorý je nebezpečný najmä pre tehotné ženy, do troch rokov stratí na sile aj bez intervencie človeka. Tvrdia to vedci v novej analýze publikovanej v odbornom žurnále Science.
Na základe klimatických zmien je možné predpovedať epidémie zoonóz - ochorení prenosných zo zvierat na človeka, ako sú napríklad ebola, horúčka lassa či horúčka zika.
Epidémia chrípky sa nevyhne ani Slovensku. Hygienici minulý týždeň zaznamenali až 36 % nárast chorobnosti. Dôvodom je mierna zima, ktorá žičí chrípkovým vírusom.
Česko zasiahla plošná epidémia chrípky, ktorá si vyžiadala už 13 obetí na životoch. Počet chorých stúpa vo všetkých vekových kategóriách s výnimkou väčších detí.
Vypuknutia epidémie nebezpečného infekčného ochorenia trichinelózy sa obávajú úrady a obyvatelia na juhozápade Srbska.
V západoafrickej Guinei sa prestala šíriť ebola, oznámila to Svetová zdravotnícka organizácia. Choroba v krajine zabila viac ako 2 500 ľudí.
Irak bojuje s prvou epidémiou cholery od roku 2012. Nakazilo sa ňou vyše 1 800 ľudí a šiesti na ňu už zomreli, informoval hovorca irackého ministerstva zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva Južnej Kórey v noci na utorok oznámilo, že v krajine sa objavili štyri ďalšie prípady nákazy respiračným syndrómom MERS.
Libérii sa podarilo vyrovnať sa s epidémiou eboly a bola preradená ku krajinám, kde už toto smrteľné ochorenie nehrozí. Oznámila to organizácia Lekári bez hraníc (MSF).
Africkým krajinám, ktoré poznamenala ebola, hrozí ďalšia epidémia. Vedci predpokladajú, že ich obyvateľom hrozí veľká epidémia osýpok.
Krajina sa spamätáva z epidémie, ktorá v Libérii, susednej Sierra Leone a Guinei zabila približne 9000 ľudí.
Škótska vláda potvrdila, že v Glasgowe diagnostikovali prvý prípad eboly vo Veľkej Británii. Pacientom je zdravotná pracovníčka.
Cena jedného biovaku vrátane ochrannej súpravy je takmer 4 000 eur. Rezort zdravotníctva rozhodol, že nimi vybaví všetky kraje.
Informácii o tom, ako sú obyvatelia Slovenska chránení pred ebolou a aké opatrenia sa u nás proti šíreniu nákazy prijali, je podľa niektorých ľudí málo.
MIROSLAV LAJČÁK: Ebola je skutočná, nebezpečná a smrtonosná. Namiesto šírenia paniky potrebujeme triezve uvažovanie.