ĽUBOŠ PAVELKA: Krajiny postihnuté pandémiou sa ešte nestihli zotaviť a dostali ďalšiu ranu v podobe energetickej krízy a drahých surovín nafukovaných v čase vojny na Ukrajine.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Sulík sa zrejme v škole neučil, že už dávno nie sú peniaze kryté ničím iným, ako dôverou vo vládu, ktorá ich ako zákonné platidlo „garantuje“.
TOMÁŠ ZEMKO: Debaty o zvyšovaní sadzieb by mali byť výstrahou najmä pre ľudí, ktorí majú splátky úverov natesno.
Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová odhaduje, že hrubý domáci produkt menovej únie dosiahne predkrízovú úroveň do druhého kvartálu 2022.
Počas pandémie nového koronavírusu prichádzali o pracovné miesta vo väčšej miere muži než ženy.
Inflačné prognózy počítajú so zvoľnením tempa rastu cien po roku 2021.
Nemecký ústavný súd v marci pozastavil ratifikáciu fondu obnovy EÚ. Uviedol, že skúma námietky proti tomuto dlhovo financovanému investičnému plánu.
RADOVAN GEIST: Príchod vakcín dáva nádej, že na budúci rok hospodárska kríza ustúpi. Riziká však ostávajú – stabilita eurozóny dnes leží len na pleciach Európskej centrálnej banky.
Robí tak pre prípad, že pandémia nového koronavírusu priniesla na jar ekonomike nepríjemné prekvapenie.
Európska centrálna banka zvýšila monetárne stimuly na podporu ekonomiky eurozóny bojujúcej s pandémiou nového koronavírusu. Zároveň predložila aktualizované makroekonomické prognózy.
ĽUBOŠ PAVELKA: Pandémia a masívne tlačenie peňazí centrálnymi bankami negatívne vplývajú nielen na úspory investorov, ale aj na rozpočty verejných financií, firmy, živnostníkov a zamestnancov. Výnimkou nie sú ani poisťovne.
Predstavitelia Európskej centrálnej banky varovali pred akceptovaním nízkej inflácie a zdôraznili riziká, ktoré predstavuje silné euro.
RADOVAN GEIST: Európsku spoluprácu neohrozujú už len nacionalisti, extrémisti, nezodpovední populisti, ktorí zneužívajú protieurópsku rétoriku, ale aj ústavní sudcovia z Nemecka.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Prečo by mal štát z prostriedkov daňových poplatníkov zachraňovať firmy, ktorých akcionári si vyplácajú tučné odmeny?
RADOVAN GEIST: Keď sa lídri Holandska, Nemecka, Fínska a Rakúska postavili proti spoločným dlhopisom eurozóny, ktoré by tlmili dosahy pandémie, takú reakciu asi nečakali.
ĽUBOŠ PAVELKA: V dôsledku pandémie koronavírusom sa ekonomiky ocitajú v situácii, akú poznáme z rozprávky o Šípkovej Ruženke.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: V roku 2015 sa zo Slovenska do zahraničia vyviezli dividendy vo výške 2 564,1 milióna eur, z toho na banky pripadlo 16,7 percenta.
ĽUBOŠ PAVELKA: Nízke úroky sú hrobárom bánk aj sporiteľov vrátane dôchodkového sporenia. Dôvodom súčasných nízkych úrokov je vysoká ponuka peňazí a nízky dopyt.
MARTIN KOVÁČIK: Štát by mal podporovať konkurenciu medzi bankami a dávať ešte viac pozor na to, či poplatkami náhodou nevytvárajú kartel.