ĽUBOŠ PAVELKA: V dôsledku pandémie koronavírusom sa ekonomiky ocitajú v situácii, akú poznáme z rozprávky o Šípkovej Ruženke.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: V roku 2015 sa zo Slovenska do zahraničia vyviezli dividendy vo výške 2 564,1 milióna eur, z toho na banky pripadlo 16,7 percenta.
ĽUBOŠ PAVELKA: Nízke úroky sú hrobárom bánk aj sporiteľov vrátane dôchodkového sporenia. Dôvodom súčasných nízkych úrokov je vysoká ponuka peňazí a nízky dopyt.
MARTIN KOVÁČIK: Štát by mal podporovať konkurenciu medzi bankami a dávať ešte viac pozor na to, či poplatkami náhodou nevytvárajú kartel.
MARTIN KOVÁČIK: Môžu elektromobily doviesť Európu do hospodárskej krízy? Samy osebe nie, ale v spojitosti s ďalšími okolnosťami to môže byť posledná kvapka.
ĽUBOŠ PAVELKA: Politika ECB vo forme fetišu lacných peňazí je úplne zbytočná, pretože zdvíhať infláciu netreba. Jej priemerná miera v eurozóne predstavuje 1,6 percenta ročne.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Automatizácia môže postihnúť stratou práce až 65 percent zamestnancov! Ako vysvetliť zotrvačnosť štátnej podpory tam, kde dôjde k vysokej miere prepúšťania?
RADOVAN GEIST: Odchádzajúceho prezidenta ECB Maria Draghiho si budeme pamätať pre dve veci: záchranu eura a neustály boj so zástancami reštriktívnej menovej politiky.
RADOVAN GEIST: Boj o miesto prezidenta Európskej centrálnej banky bol aj súbojom o jej budúce strategické smerovanie.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Je nevyhnutné uskutočniť zásadné kroky k dostavbe „architektúry“ eurozóny ako dobudovanie bankovej, fiškálnej únie potom aj politickej únie?
ĽUBOŠ PAVELKA: Úvod roka 2009 znamenal pre Slovensko rozlúčku s korunou a jej nahradenie eurom. Obavy zo zrýchlenia inflačných tlakov sa ukázali ako zbytočné.
S príchodom jesene čaká Slovensko posledné razantné znižovanie mesačných splátok hypoték za posledné roky.
Ceny sa v priemere posledných päť rokov nezmenili, respektíve rástli do jedného percenta, alebo aj mierne klesli.
Podľa denníka Handelsblatt by Merkelová radšej videla Nemca na čele Európskej komisie, ako Európskej centrálnej banky.
Príliš rýchle zadlžovanie Slovákov narazí na tvrdú reguláciu Národnej banky Slovenska.
Za požičanie finančných zdrojov Slovensku pýtajú finanční investori výrazne nižšie úroky ako v minulosti.
MARTIN KOVÁČIK: Peniaze opantali ľudstvo natoľko, že sme každý deň svedkami veľkých absurdností.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko si dnes dokáže od investorov požičať za menej ako jednopercentný úrok ročne.
RADOVAN GEIST: Na doterajšie fungovanie spoločnej meny sa možno dívať dvoma spôsobmi.
Na Slovensku, ale aj v celej Európe sa končia časy extrémne nízkych úrokov na hypotékach. Európska centrálna banka nečakane obmedzila objem novo vytlačených eur.