Slovensko v súčasnosti zastupuje v Európskom parlamente 14 poslancov.
Ako europarlament svoje právomoci vykonáva a aký vplyv majú jeho rozhodnutia na každodenný život občanov EÚ vrátane Slovenska?
Ako vlastne funguje europarlament, ako sa volia jeho členovia, aké sú ich právomoci a aký majú vplyv na tvorbu unijných zákonov a politík?
OLIVE BAKOŠ: Mnohých prekvapilo gesto slovenského europoslanca Miroslava Radačovského, ktorý v europarlamente vypustil bielu holubicu ako symbol mieru.
Súčasťou smernice bude aj rozšírený zoznam priťažujúcich okolností pre zločiny, na ktoré sa vzťahujú prísnejšie tresty.
Otvorený list, pod ktorý sa podpísalo viac ako 68-tisíc občanov Slovenska, smeruje poslancom europarlamentu i eurokomisii.
Volič môže odovzdať prednostné hlasy maximálne dvom kandidátom na kandidátnej listine.
Cieľom eurovolieb je zabezpečiť, aby občania mali zastúpenie vo vrcholnom legislatívnom orgáne EÚ a mohli ovplyvňovať politiku EÚ prostredníctvom svojich zástupcov.
Hlavnými inštitúciami Európskej únie sú Európska komisia, Európsky parlament, Európska rada. Európska rada a Rada sa nesmú zamieňať s Radou Európy.
IGOR DANIŠ: V členských krajinách sa pred schvaľovaním v parlamentoch strhne poriadna búrka. Celý návrh je skôr rukavica hodená do ostrej diskusie pred júnovými voľbami do europarlamentu.
Vlády na Slovensku, v Maďarsku a Poľsku sú proti, no Európsky parlament v stredu schválil nový pakt EÚ o migrácii a azyle.
Blanár nesúhlasí s princípom solidarity s podmienkou povinného prijatia nelegálnych migrantov na svoje územie.
Po rokoch diskusií a sporov tak poslanci schválili dohodnutý kompromis, ktorý výrazne sprísni súčasné predpisy týkajúce sa migrácie do EÚ.
V júnových voľbách do Európskeho parlamentu bude kandidovať aj 42-ročná Ukrajinka - vďaka tomu, že má i belgické občianstvo a našla si stranu, ktorá z nej spravila volebnú líderku.
Povinné hlasovanie, ktoré v Belgicku platí pre dospelých, sa bude týkať aj maloletých. Ide približne o 300-tisíc ľudí.
Uvoľnenie finančných prostriedkov prišlo v predvečer významného rozhodnutia o Ukrajine, na ktoré bol potrebný Orbánov súhlas.
Cieľom nariadenia je chrániť základné práva, demokraciu, právny štát a environmentálnu udržateľnosť.
Nová norma podľa niektorých europoslancov predstavuje aj signál Maďarsku, Slovensku či Grécku, kde sa médiá stretávajú s problémami.
Európski voliči musia brať voľby do EP vážne a voliť tých, ktorí skutočne obhajujú záujmy svojich krajín a solidaritu v EÚ, dodal predseda európskych ľudovcov.
IGOR DANIŠ: Do európskych volieb strany nasadzujú najťažšie kalibre. Že by išlo o snahu zviditeľniť dianie v Bruseli na Slovensku? Alebo skôr využiť príležitosť, ako zviditeľniť samých seba.