Parlament amerického štátu Kalifornia schválil návrh zákona, ktorý legalizuje eutanáziu pre ľudí v terminálnom štádiu choroby.
Sedemdesiatdeväťročný muž trpiaci neliečiteľnou rakovinou hrtana sa stal prvým Kolumbijčanom, ktorý legálne zomrel pomocou eutanázie s plnou podporou vlády.
Čilské dievča, ktoré pred niekoľkými mesiacmi svojou žiadosťou o eutanáziu kvôli smrteľnej chorobe vyvolala emócie po celom svete, vo štvrtok zomrelo.
Návrh zákona má dať nevyliečiteľne chorým právo, aby ich lekári až do smrti udržiavali v bezvedomí. Kritici tvrdia, že ide o skrytú formu eutanázie.
Keď mala Valentina Maureirová 6 rokov, lekári jej zistili cystickú fibrózu. Pre dievča z Chile sa utrpenie časom stalo také neznesiteľné, že túži zomrieť.
Kanadský najvyšší súd povolil lekársku pomoc pri eutanázii dospelých, ktorí jasne prejavili záujem dobrovoľne ukončiť svoj život pre nevyliečiteľnú chorobu.
Ľudovít Hargaš z Trenčína už nemá veľa síl, ale využíva ich aby dosiahol povolenie na eutanáziu. Je právnik a tvrdí, že si chce len uplatniť ľudské práva.
Brittany Maynardová (29), ktorej mala na mozgu nevyliečiteľný nádor a ktorá v USA rozpútala vášnivú diskusiu o eutanázii, ukončila svoj život.
Poľské právo síce eutanáziu zakazuje, avšak vo výnimočných prípadoch môže súd mimoriadne zmierniť trest alebo ho úplne odpustiť.
Popraviť ho nemohli, rozsudok smrti si napísal sám. Belgicko má prvý prípad eutanázie väzňa, ktorý má na konte brutálne znásilnenia a vraždu jednej z obetí.
Ľudí tiež pýtali, či v súčasnosti považujú za dôležité riešiť otázku eutanázie na Slovensku. Takmer 6 z 10 (58,8 %) respondentov to považuje za dôležité.
Strana SaS chce na Slovensku otvoriť diskusiu o eutanázii. Ako povedala poslankyňa Jana Kiššová, do roka chce pripraviť aj legislatívny návrh.
Zdravotnú sestru, ktorú prepustila nemocnica v Rumburku po úmrtí chorej pacientky, polícia obvinila z nezákonnej eutanázie. Hrozí jej 10 až 18 rokov väzenia.
Súdy v Británii a vo Francúzsku vydali verdikty, ktoré sa týkajú asistovanej samovraždy a práva na dôstojné ukončenie života nevyliečiteľne chorých.
Štátna rada, najvyššia inštancia správneho súdnictva vo Francúzsku, sa vyslovila za odpojenie ochrnutého muža od prístrojov, ktoré ho udržujú pri živote.
Koľko bolesťou trpiacich, nevyliečiteľných detí bude v Belgicku žiadať o eutanáziu?
Okrem výnimočných diagnóz by ani jedno ochorenie neoznačil za smrteľné. Aj preto je pre primára detského onkologického oddelenia Pavla Biciana eutanázia neprijateľným riešením.
MARIÁN REPA: V dnešnom svete neprestajného posúvania hraníc, kde neexistuje záväzný spoločenský konsenzus vo viacerých otázkach, sa mnohé veci javia ako prípustné.
Takzvaná milosrdná smrť prelomila najcitlivejšiu hranicu. Belgicko ako prvý štát na svete povolilo eutanáziu detí bez obmedzenia veku.
Belgickí poslanci v stredu začali prerokovávať zákon, ktorý má umožniť eutanáziu u nevyliečiteľne chorých neplnoletých osôb.