Kanadskí vedci objavili vo vzdialenom vesmíre planétu, ktorú už teraz označujú za "pekelnú".
Zatiaľ čo Zem je jediná obývateľná planéta Slnečnej sústavy, sústavy okolo iných hviezd môžu mať takýchto planét až sedem.
Teleso je trojnásobne väčšie ako Jupiter.
Oblak vznikol pri zrážke dvoch telies z ľadu a prachu, ktoré boli veľké ako asteroidy.
Medzinárodný tím vedcov našiel kandidáta na exoplanétu typu "Superzem" obiehajúcej okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy vzhľadom k Slnku.
Prvýkrát ľudia na Slovensku dostali možnosť pomenovať exoplanétu a jej materskú hviezdu. Vybrali mená Kráľomoc a Chasoň.
Do 31. októbra môžu Slováci hlasovať za niektorý z návrhov pre pomenovanie exoplanéty objavenej v roku 2007 a jej materskej hviezdy.
Súťažné návrhy môžete posielať do 31. augusta.
Satelit pre výskum tranzitujúcich exoplanét (TESS), ktorý americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) vypustil vlani do kozmu, si pripisuje ďalší úspech.
Medzinárodná astronomická únia (IAU) organizuje celosvetový projekt, ktorý dáva možnosť pomenovať vybranú exoplanétu a jej materskú hviezdu.
Oproti Zemi je to ešte iba batoľa. Kým vek našej planéty je približne 4,5 miliardy rokov, novoobjavená exoplanéta K2-33b nemá viac ako desať miliónov rokov.
Americkí astronómovia na čele s Veselinom Kostovom z Goddard Space Flight Center objavili doteraz najväčšiu známu exoplanétu obiehajúcu okolo dvojhviezdy.
V popoludňajších hodinách až do západu slnka je možné pomocou špeciálne upravených ďalekohľadov sledovať prechod planéty Merkúr popred Slnko. Sledujte naživo.
Austrálski astronómovia objavili doteraz najbližšiu potenciálne obývateľnú planétu mimo našej slnečnej sústavy. Je to exoplanéta s označením Wolf 1061c.
Tím astronómov objavil a odfotografoval mladú exoplanétu podobnú Jupiteru, ktorá vznikla pred menej než 20 miliónmi rokov.
Vedci s pomocou Keplerovho teleskopu našli prvú exoplanétu, ktorá je porovnateľná so Zemou veľkosťou i vzdialenosťou od svojho Slnka.