Hviezdu s planétou vedci objavili len náhodou. Teraz vypočítali, že sa pohybuje rekordnou rýchlosťou 1,9 milióna kilometrov za hodinu.
Na exoplanéte K2-18 b môže existovať život. Naznačuje to prítomnosť atmosféry bohatej na vodík a molekúl, ktoré produkujú živé organizmy.
Planéta HD 189733 b, vzdialená 63 svetelných rokov, fascinuje vedcov svojou štipľavou atmosférou a extrémnym počasím, ktoré poodhaľujú tajomstvá vzniku planét.
Vedci sa doteraz domnievali, že červení trpaslíci, najbežnejší typ hviezdy v našej domovskej galaxii sú príliš malí na to, aby okolo nich obiehali planéty.
Podľa autorov štúdie existuje malá, len približne sedempercentná šanca, že by gravitácia nášho Slnka dokázala zachytiť exoplanétu z inej sústavy aj ďaleko za obežnou dráhou Neptúna.
Planéta odráža približne 80 percent dopadajúceho svetla, čo z nej robí najviac reflexívny známy objekt vo vesmíre.
Medzinárodný tím vedcov objavil novú exoplanétu, ktorá môže byť obývateľná. Dostala názov Speculoos-2c.
Astronómovia objavili dôkazy o existencii doteraz neznámej planéty, ktorá obieha okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy k našej slnečnej sústave.
Astronómovia z Cambridgeskej univerzity identifikovali nový typ potenciálne obývateľných exoplanét - hyceánske planéty.
Kanadskí vedci objavili vo vzdialenom vesmíre planétu, ktorú už teraz označujú za "pekelnú".
Zatiaľ čo Zem je jediná obývateľná planéta Slnečnej sústavy, sústavy okolo iných hviezd môžu mať takýchto planét až sedem.
Teleso je trojnásobne väčšie ako Jupiter.
Oblak vznikol pri zrážke dvoch telies z ľadu a prachu, ktoré boli veľké ako asteroidy.
Medzinárodný tím vedcov našiel kandidáta na exoplanétu typu "Superzem" obiehajúcej okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy vzhľadom k Slnku.
Prvýkrát ľudia na Slovensku dostali možnosť pomenovať exoplanétu a jej materskú hviezdu. Vybrali mená Kráľomoc a Chasoň.
Do 31. októbra môžu Slováci hlasovať za niektorý z návrhov pre pomenovanie exoplanéty objavenej v roku 2007 a jej materskej hviezdy.
Súťažné návrhy môžete posielať do 31. augusta.
Satelit pre výskum tranzitujúcich exoplanét (TESS), ktorý americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) vypustil vlani do kozmu, si pripisuje ďalší úspech.
Medzinárodná astronomická únia (IAU) organizuje celosvetový projekt, ktorý dáva možnosť pomenovať vybranú exoplanétu a jej materskú hviezdu.
Oproti Zemi je to ešte iba batoľa. Kým vek našej planéty je približne 4,5 miliardy rokov, novoobjavená exoplanéta K2-33b nemá viac ako desať miliónov rokov.