Teplotný rekord z 10. júla 1977 by mohol byť prekonaný napríklad v gréckej metropole Atény. Zaznamenali tam vtedy 48 stupňov Celzia, čo je dosiaľ najvyššia nameraná teplota v Európe.
V historickom kontexte skončil prevažne ako druhý až tretí najteplejší jún aspoň od roku 1951.
Slovensko zažilo atypický jún.
Len v provincii Britská Kolumbia zaznamenali v piatok približne 136 lesných požiarov. Väčšinu z nich spôsobil zásah bleskom.
Obyvateľov museli evakuovať. „Celé mesto horí," povedal starosta.
Vysoké teploty panujú predovšetkým na juhozápade krajiny. Kanadská meteorologická služba v utorok namerala nový teplotný rekord - v obci Lytton teplota dosiahla 49,5 stupňa Celzia.
Prekonaná tak bola víkendová hodnota 46,1 stupňa. Doteraz bolo kanadským rekordom 45 stupňov z roku 1937.
Meteorológovia vydali v nedeľu varovania od amerického štátu Oregon po kanadské arktické územia.
Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.
Každoročne nás aj na Slovensku trápia extrémne horúčavy, ktoré niektorým ľuďom berú pohodlie a iným život. Aké riešenia našli mladí slovenskí vedci?
Oznámila to Svetová meteorologická organizácia spadajúca pod OSN s tým, že pretrvávajúce nadpriemerné teploty môžu v roku 2020 i neskôr zapríčiniť extrémne výkyvy počasia.
MARIÁN REPA: Atletické majstrovstvá sveta v katarskej Dauhe sa začali iba v piatok, no už teraz je zrejmé, že do dejín sa zapíšu ako jedna veľká katastrofa.
Uviedol to v piatok spravodajský server DutchNews.nl s odvolaním sa na údaje národného štatistického úradu (CBS).
Vládny návrh schválil vo štvrtok austrálsky parlament.
Po siedmich dňoch horúčav v nedeľu vo Francúzsku, Taliansku i Španielsku zaznamenali mierny pokles teplôt.
Meteorológovia predpokladajú, že na najteplejších miestach Španielska namerajú v piatok až 45 °C.
Podľa klimatológa Pavla Fašku také horúčavy ako momentálne zažíva západ Európy, nás zatiaľ nečakajú, leto má však byť nadpriemerne teplé.
Teplota v meste Port Augusta v štáte Južná Austrália dosiahla až 49,5 stupňa Celzia.
„Tieň zo stromov je úplne najlepší. Kedysi sa v Bratislave sadila alejová zeleň popri cestách, robili sa bulváre,“ hovorí v rozhovore architekt Braňo Kaliský.
„Žijeme na území, ktoré napriek globálnemu otepleniu, má predpoklady odolať mu,“ hovorí v rozhovore pre Pravdu Pavol Nejedlík, skúmajúci vzťah klímy a prostredia.