Správu o možnej výmene stíhačiek priniesol český server iDnes.cz. Slovenské ministerstvo obrany tvrdí, že o ničom takom ani nerokuje.
Lietadlá identifikované ako nadzvukové bombardéry Tu-160 "Blackjack" boli potom ďalej sprevádzané britskými vzdušnými silami.
Štyria z desiatich slovenských pilotov, ktorí sú v Spojených štátoch na výcviku, sa na lietadle F-16 prvýkrát preleteli bez inštruktora.
O získanie peňazí na modernizáciu sa usilovali generáli pozemných aj vzdušných síl slovenskej armády. Pružnejší boli tí, čo majú pod palcom lietanie.
Situácia súvisiaca s pandémiou v USA neovplyvní výrobu ani dodanie stíhacích lietadiel F-16 pre Slovenskú republiku.
Úrad pre verejné obstarávanie nateraz nezistil porušenie zákona pri nákupe stíhacích lietadiel F-16 a zákazku postupuje Najvyššiemu kontrolnému úradu.
Na výcvik na stíhacie lietadlá F-16 do USA má Slovensko tento rok vyslať ďalších osem pilotov.
Nákup stíhačiek za minulej vlády nepovažuje minister obrany Jaroslav Naď za transparentný.
Bývalá vláda schválila aj vyše 55 miliónov eur na rekonštrukciu leteckej základne Sliač. Projekt však ešte nie je spracovaný.
Premiér Pellegrini v novembri podmienil armádne nákupy schválením Bezpečnostnej a Obrannej stratégie SR v NR SR.
V blízkosti miesta havárie lietadla v okrese Trier-Saarburg sa nachádza americká vojenská základňa ležiaca uprostred lesa.
Bezpilotné lietadlo "zostrelili dve naše stíhačky F-16, ktoré vzlietli zo základne Incirlik", informovalo turecké ministerstvo obrany.
Stámiliónové armádne nákupy zabrzdila kontrola zo strany Úradu pre verejné obstarávanie aj politikárčenie.
Nahradia tak zastarané sovietske stroje MiG-29.
Bezpečnostný analytik zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Juraj Krúpa hovorí, že ministerstvo obrany prekročilo svoje kompetencie.
Verdikt o nákupe 14 stíhacích lietadiel, na ktoré má ísť viac ako 1,1 miliardy eur, nepadne do konca júna, ako pôvodne mal.
Dohoda s USA predpokladá výdavky vo výške 1,1 miliardy eur
Američania stupňujú konkurenčný boj o miliardový obchod so stíhačkami.
Podľa Jaroslava Naďa sú dobrou voľbou obe riešenia, ktoré deklaroval rezort obrany, teda švédske Gripeny aj americké stroje F-16.