Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR poskytnú záujemcom bezplatné poradenstvo o odvykaní od fajčenia.
Zákaz, ktorý vstúpi do platnosti 1. júla, chce chrániť životné prostredie a zabezpečiť právo občanov na čistý priestor bez dymu a ohorkov.
Počet fajčiarov v globálnom meradle sa po prvýkrát znížil. V takmer polovici skúmaných krajín však vedci zaznamenali ich nárast medzi tínedžermi.
Okuliare nemusia byť vždy riešenie. Moderná doba vystavuje oči neprimeranej námahe. Dokonca aj v čase relaxu pozeráme na televíziu, tablet, či do mobilu.
Prichádza nečakane a zväčša jej nevieme predísť. Existujú však aj šikovné triky na to, ako znížiť jej rozvoj na minimum.
Fajčenie je dnes zakázané prakticky vo všetkých verejných priestoroch. Zato autá ostávajú stále fajčiarskym rajom.
Od 1. februára opäť zdražujú. Hoci ministerstvo avizuje priemerné zdraženie o zhruba 20 centov, predajcovia už hovoria o navýšení ceny priemerne o 30 centov za krabičku.
Denne fajčí až štvrtina žiakov základných škôl v tínedžerskom veku. Závislými sa môžu stať už po vyfajčení piatich balení cigariet.
Lekári vyzývajú rodičov, aby sa svojho zlozvyku vzdali v rámci novoročných predsavzatí a poskytli tak svojim potomkom výhodu, ktorá im vydrží celé desaťročia.
Čo je najčastejší dôvod, prečo fajčia neplnoletí? Odkiaľ získavajú cigarety?
Kľúčom v starostlivosti o oči vo vyššom veku je okrem návštevy lekára aj úprava jedálneho lístka.
Vznik osteoporózy nepriaznivo ovplyvňuje nielen vyšší vek, ale aj konzumácia alkoholu a fajčenie.
Pasívne fajčenie spôsobuje až desaťkrát viac úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia, ako je počet úmrtí na následky rakoviny.
9 z 10 Slovákov má aspoň jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych ochorení. Ide o pandémiu rozšírenejšiu ako je pandémia koronavírusu.
Veľké množstvo látok, ktoré sa nachádzajú v tabakovom dyme pôsobia karcinogénne na ľudský organizmus.
Výrobcovia takýchto produktov sa často zameriavajú práve na deti a dospievajúcich.
V uplynulom týždni sa celosvetovo pripomínal Svetový deň bez tabaku.
Užívaniu tabaku môžeme pripísať najväčšie množstvo odvrátiteľných úmrtí, upozornila Európska komisia.
Pacienti s covidom, ktorí pred vypuknutím pandémie najmenej dva roky nemali dostatok pohybu, majú vyššie riziko vážneho priebehu ochorenia a dokonca smrti než fajčiari.
Žiadne cigarety, vylúčenie tabaku v akejkoľvek forme, zdravá strava a pravidelný pohyb by mali byť samozrejmosťou v prevencii proti vzniku rakoviny.