Faktúr, ktoré na Slovensku zostávajú nezaplatené je čoraz viac, v Česku je trend opačný.
ZMOS apeluje na starostov a primátorov, aby zverejnili svoje faktúry za energie.
Podľa poslanca za OĽaNO Petra Kremského, drobným podnikateľom, združeniam, ale aj malým obciam, od začiatku januára začali chodiť 5 až 6-krát vyššie zálohové platby za elektrinu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Problémy so subdodávateľmi materiálov a prác pri dielach financovaných z verejných zdrojov sa opakujú ako cez kopírovací papier.
V prvom polroku tohto roka zaplatilo včas svoje faktúry len 37 % slovenských podnikateľov.
Na konci roku 2020 na Slovensku oficiálne podnikalo 339 tisíc živnostníkov.
Pre sektor zamestnávajúci až tretinu ľudí z celého potravinárstva by mali navrhované zmeny zákona katastrofálne následky.
Slovensko sa zrejme už v budúcom roku pridá k hŕstke krajín, ktoré používajú obdobu systému e-faktúra.
Od budúceho roka na skúšku, ten ďalší už naostro. Taký je predbežný plán zavedenia systému e-faktúra.
Podnikateľov čaká nová povinnosť. Daniarom budú musieť elektronicky posielať každú faktúru, čo vystavia.
Daňová manažérka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Ľubomíra Bolgáčová dúfa, že novú povinnosť vykazovania všetkých faktúr v reálnom čase a s ňou spojené dodatočné administratívne náklady bude štát podnikateľom vo vhodnej forme kompenzovať.
Nová povinnosť pre firmy, podnikateľov a živnostníkov? Posielanie faktúr z každého jedného obchodu. A to hneď a rovno daniarom.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Minister financií v koronových časoch nezaháľa. Chystá bombu na daňových podvodníkov – povinné zasielanie faktúr daniarom.
Asociácia už v minulosti navrhovala vytvorenie „centrálneho servera“, prostredníctvom ktorého by sa mohlo elektronicky komunikovať.
Rezort financií chce zaviesť novú povinnosť.
Falošné faktúry, platobné príkazy či pohľadávky. Právnická kancelária Havel & Partners upozorňuje, že sa množia pokusy práve takýmto podvodom vylákať od ľudí peniaze.
V oblasti platobnej disciplíny firemných aj koncových zákazníkov má až Slovensko až 24 percent neskorých platieb a úplne nevymožiteľných pohľadávok.
Firmy vo východnej Európe sú menej disciplinované pri úhradách faktúr než tie so sídlom v západnej časti kontinentu.
Každá štvrtá platba (27 %) prichádza slovenským firmám s omeškaním alebo vôbec. Je to najviac spomedzi všetkých krajín v západnej a východnej Európe.
Desiatky podnikateľských odvetví na Slovensku majú zhoršenú platobnú morálku. Najhoršie sú na tom s platením faktúr načas spoločnosti zo stavebníctva.