Rezort financií chce zaviesť novú povinnosť.
Falošné faktúry, platobné príkazy či pohľadávky. Právnická kancelária Havel & Partners upozorňuje, že sa množia pokusy práve takýmto podvodom vylákať od ľudí peniaze.
V oblasti platobnej disciplíny firemných aj koncových zákazníkov má až Slovensko až 24 percent neskorých platieb a úplne nevymožiteľných pohľadávok.
Firmy vo východnej Európe sú menej disciplinované pri úhradách faktúr než tie so sídlom v západnej časti kontinentu.
Každá štvrtá platba (27 %) prichádza slovenským firmám s omeškaním alebo vôbec. Je to najviac spomedzi všetkých krajín v západnej a východnej Európe.
Desiatky podnikateľských odvetví na Slovensku majú zhoršenú platobnú morálku. Najhoršie sú na tom s platením faktúr načas spoločnosti zo stavebníctva.
Európska komisia navrhuje, aby vyúčtovanie za teplo či teplú vodu bolo namiesto ročného mesačné. Každý spotrebiteľ by tak každý mesiac videl, koľko energie minie.
Slováci pri platení faktúr zaostávajú za východoeurópskym priemerom. Deficity platobnej morálky má až 28 % prípadov z celkového objemu.
Priemerná doba splatnosti pohľadávok vo svete je 64 dní. Kým v Grécku sa firmy dočkajú platby v priemere za 91 dní, v Rakúsku za 44.
Matovič na tlačovej besede ukázal upomienky troch občanov, ktorým spoločnosť Východoslovenská energetika hrozí, že ak nezaplatia do 13. marca, tak ich odpoja od elektriny.
Ističová aféra takmer zmenila život v obciach. Regulačný úrad prudko zvýšil poplatky, až po zásahu vlády ich vracia späť.
Aféra okolo regulácie koncových cien energií a vody sa dostáva do finále. Problém, na ktorý poukázal denník Pravda, sa napokon dostal až na rokovanie koalície a konať musel regulačný úrad.
Predseda OĽaNO Igor Matovič chce vo štvrtok ukazovať v pléne NR SR faktúry, ktoré mu poslali ľudia s navýšením ceny za elektrinu z východného Slovenska.