Za šírenie niektorých správ na internete hrozí dlhoročné väzenie. Čo ešte môžeme písať a čo je už za čiarou legality?
VLADIMÍR BAČIŠIN: Médiá sú plné novinárskych kačíc o ekonomike. Dnes ich novým slovníkom označujeme ako falošné správy. Produkujú ich najmä politici.
Získavanie informácií nebolo nikdy také jednoduché ako dnes, no ich množstvo prevyšuje kvalitu. Aj preto je niekedy ťažké rozlíšiť hoax od pravdy.
"Rusko sa usiluje zmeniť režimy v rôznych krajinách,“ tvrdí známa fínska novinárka a autorka knihy Putinovi trollovia Jessikka Aro.
Na Slovensku sa vo veľkom počte objavujú podvodné SMS správy, cez ktoré sa útočníci snažia vylákať od klientov bánk citlivé údaje.
Kvôli šíreniu falošných správ v súvislosti s koronavírusom WhatsApp dočasne obmedzí počet správ, ktoré môžu užívatelia preposielať.
Umelá inteligencia sa naučila písať falošné správy (tzv. fake news) ešte dokonalejšie. Sú na nerozoznanie od textov napísaných človekom.
Zákon bol schválený v stredu neskoro večer pomerom hlasov 72:9.
Putin podpísal legislatívu napriek odporúčaniu aktivistov za ľudské práva, ktorí upozornili, že zákony budú zneužívané na zásahy proti slobode prejavu.
Každú správu odoslanú cez WhatsApp budete môcť preposlať maximálne päťkrát. Služba chce takto zatočiť so šírením falošných správ (tzv. fake news).
Aktivita spojená s niektorými zmazaným stránkami a účtami vychádzala z Iránu či bola napojená na ruské vojenské tajné služby.
Americký Senát vo štvrtok jednomyseľne schválil rezolúciu na podporu slobodnej tlače, v ktorej vyhlásil, že médiá nie sú nepriateľmi ľudu.
Falošným správam trvá oveľa kratšie než zaplavia internet a sociálne siete. Skutočné informácie sa k ľuďom dostanú pomalšie, tvrdia vedci.
Šírenie nepravdivých správ prostredníctvom internetových sociálnych sietí a iných komunikačných kanálov predstavuje podľa Františka veľkú hrozbu pre spoločnosť.
Frekvencia užívania tohto termínu sa od roku 2016 zvýšila o 365 percent.
Dezinformačná kampaň na Slovensku sa zameriava hlavne na dve oblasti, upozorňuje Monika Masariková zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.
Google už vo vyhľadávaní upozorňuje na pravdivosť správ. Sprístupnil nástroj, ktorý má zatočiť s konšpiračnými webmi.
Britský parlamentný výbor pre kultúru, médiá a šport spúšťa od pondelka vyšetrovanie v súvislosti s fenoménom šírenia "falošných správ" po internete.
Facebook bude bojovať proti falošným správam z pochybných zdrojov aj v Nemecku. Na pomoc si povolal investigatívnych novinárov.
Užívatelia Facebooku budú môcť upzorňovať na falošné a zavádzajúce správy. Tím odborníkov ich následne skontroluje a označí.