Februárový prevrat sa v Bratislave odohral skôr ako v Prahe. Kým tam ho pred 75 rokmi sprevádzal nástup Ľudových milícií, na Slovensku ich úlohu plnili oddiely partizánov.
Prezident Beneš stál pri kormidle spoločného štátu Čechov a Slovákov vo dvoch zlomových okamihoch, tak v čase mníchovskej krízy, ako v čase tzv. Víťazného februára.
Prvú z „osmičkových násteniek“, ktorá sa venuje komunistickému prevratu v roku 1948, sprístupnili v utorok večer v Slovenskej národnej galérii.
Februárové udalosti odštartovali v Československu kultúrnu revolúciu. Prvého marca 1948 vyšla výzva zlikvidovať „pareniská nemravného a zhýralého života“.
Dalo sa zabrániť februárovému prevratu v bývalom Československu alebo nie? A bol to vôbec puč? Nedostali sa vtedy komunisti k moci ústavnou cestou so súhlasom prezidenta demokrata?
Vlak do Rakúska sa blížil k hraniciam. V diaľke na trati sa už črtal obrovský betónový hranol. Postupne sa odsúvala, aby mohol pod prísnym dozorom pohraničníkov prejsť.
Prvý česko-slovenský "robotnícky" prezident Klement Gottwald bol ešte pred začiatkom svojej politickej kariéry spätý aj s Banskou Bystricou.
V nedeľu 25. februára uplynie 70 rokov od komunistického prevratu, ktorý bývalé Československo uvrhol do 40 rokov trvajúcej neslobody a totality.