V ankete odpovedajú Fedor Gál, aktivista Peter Weisenbacher, Tomáš Strážay, politologička Radoslava Brhlíková, novinár Andrej Matišák a právnik Peter Varga.
BORIS ZALA: Postupne si v HZDS jedna časť za druhou začali uvedomovať Mečiarove avantúry, nevyspytateľnosť, manipulácie a aj zneužívanie štátu a zločiny.
KAROL LOVAŠ: Sme národ, ktorý nemá rád sám seba. Väčšina Slovákov, ktorí niečo dokázali, to dokázali mimo Slovenska. Sme národ, ktorý si neváži sám seba.
Boli sme pri tom, keď sa lámal režim. Bol to vskutku „Veľký tresk“, píše sa v úvode knižky dvoch protagonistov Novembra 1989.
Knihu ponovembrových príbehov tvorí šestnásť spomienok, či reflexií a dve obrazové rekapitulácie: od osobných životných udalostí až po analytický pohľad na spoločenské a politické zmeny.
Hosťom Pohody 2016 bol aj Fedor Gál. V diskusii s riaditeľom festivalu Michalom Kaščákom vysvetľoval, prečo sa pustil do e-mailového dialógu s neonacistom Matejom.
Pred takmer desiatimi rokmi sa začal spontánne odoslaným e-mailom dialóg dvoch mužov, ktorých osud azda nemôže byť viac rozdielny.
Nesprostredkované texty z prvej ruky písané ako reportáž z cesty po vlastných myšlienkach. Bez pomoci iných si autor kladie otázky sám a sám si musí odpovedať.
Dvadsaťpäť je počet rokov, ktoré uplynuli od revolúcie. Dvadsaťpäť 2014><1989 je názov novej knihy trojice autorov - Fedora Gála, Petra Zajaca a Mira Švolíka.
Túžili sme po tom, aby sme mali pluralitný politický systém, ale komu by napadlo, že súčasťou plurality budú aj neonacisti, vyhlásil Fedor Gál.