"Je to ukážkový rozsudok na umlčanie národa" pred ďalším protivládnym pochodom naplánovaným na november, tvrdí
IGOR GREXA: De Gaulle povedal, že človek po šesťdesiatke by nemal preberať štátnické zodpovednosti - akurát to sám nedodržal: prezidentský úrad opustil v 79 rokoch.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Keby ste u nás ešte nedávno vyslovili spojenie ako „spolupráca s Kubou“ či „návšteva Kuby“, mohlo by to znamenať spoločenskú samovraždu.
"Je veľmi symbolické, že to už nebudú Fidel alebo Raúl, ktorí povedú Kubu. Revolúcia sa dostala do kritického bodu,“ uviedol pre Pravdu expert na Latinskú Ameriku Patricio Navia.
Prvý raz bezmála po šiestich desaťročiach sa hlava štátu na Kube nebude volať Castro. V Havane sa začalo dvojdňové zasadanie parlamentu.
Dvadsaťšesť diktátorov z piatich kontinentov, dvadsaťšesť prístupov k jedlu opisuje zábavná kniha Večere diktátorov. Má podtitul Sprievodca skazenými chúťkami tyranov.
Pre svoju podobnosť s otcom si vyslúžil prezývku Fidelito, čiže malý Fidel.
Voľba sa koná takmer presne rok po tom, čo zomrel bývalý kubánsky vodca Fidel Castro.
Theodora Roosevelta, Fidela Castra, Agathu Christie, Micka Jaggera, princa Filipa, manžela kráľovnej Alžbety II., spája spoločná vášeň. Pozorovanie vtáctva. Nejde pritom o raritnú záľubu. Za tento koníček sú mnohí navyše ochotní aj dobre zaplatiť.
Wilfredo Vallín Almeida je právnik a aktívny člen kubánskej občianskej spoločnosti. Pomáha ľuďom a otvorene hovorí o situácii na „ostrove slobody“.
Kubánske národné zhromaždenie schválilo zákon, ktorý zakazuje stavanie pamätných sôch a pomenúvanie verejných miest po nedávno zosnulom revolučnom vodcovi Fidelovi Castrovi.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: V 60. rokoch minulého storočia napísal novinár Gunther knihu reportáží z Latinskej Ameriky, v ktorej sa zaoberá zmenami revolučných hnutí.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Na Kube sa v nedeľu zavŕšil štátny smútok a popol Fidela Castra uložili na cintoríne Santa Ifigenia v Santiagu de Cuba.
Výstrižky z Pravdy z júna 1972, keď Fidel Castro navštívil Slovensko. V novinách uverejnené fotografie, na jednej aj ona sama.
Pohreb dlhoročného kubánskeho vodcu Fidela Castra sa v nedeľu začal v meste Santiago de Cuba na juhovýchode krajiny.
PAVEL KOPECKÝ: Commandante Fidel Castro bol niečím viac ako slávnym kubánskym revolucionárom. Bol synonymom Kuby.
Bývalý kubánsky diktátor Fidel Castro nemal síce úchylku na autá tak, ako niektorí jemu podobní, no v tých ľudových sa rozhodne nevozil. Vo Fidelovej garáži parkovali ruské Čajky, česká Tatra 603, ale aj Mercedes-Benz S 600 Grosser.
Fidel Castro tu bol tak dlho, že to vyzeralo, akoby bol večne živý. Už dávno bol mimo pozornosti verejnosti, ale stále zostával symbolom revolúcie.
Venceremos! Zvíťazíme, zakončil pred 44 rokmi svoj prejav v Nitre pred aulou Vysokej školy poľnohospodárskej Fidel Castro.
Bola to štátna návšteva ako remeň. Keď v júni 1972 pricestoval Fidel Castro do vtedajšieho Československa, v programe boli aj tri oddychové dni na Slovensku.