Okrem získavania vedomostí myslite popri štúdiu aj na to, ako si môžete niečo zarobiť, kde ušetriť a aj na zdravotné a sociálne poistenie. Čo je dobré vedieť?
Stredoškoláci a žiaci osemročných gymnázií si aj v tomto školskom roku preveria, ako sú na tom s finančnými vedomosťami. A čo vy? Zvládli by ste test pre stredoškolákov?
Aby malo vreckové zmysel a nevzťahovalo sa len na konzum, ale aby prinieslo aj výchovný a vzdelávací efekt, je dôležitá jeho pravidelnosť.
Je nástup do školy vhodný čas začať dávať dieťaťu vreckové a koľko? Kedy mu založiť účet a kedy dať prvú platobnú kartu?
Vyše polovica slovenských domácností očakáva v najbližšom roku skokové zhoršenie svojej životnej úrovne, aké tu nebolo uplynulých 20 rokov.
IVAN HOFFMAN: K dramatickej inflácii, ktorú práve zažívame, patrí debata, akú životnú stratégiu má jednotlivec zvoliť, aby minimalizoval škody.
Finančná gramotnosť, čiže praktické a efektívne hospodárenie s peniazmi, nepatrí k našim silným stránkam.
Rodičia vnímajú potrebu rozprávať sa s deťmi o tabuizovaných témach. V otázkach peňazí a sexu tápe priemerne 7 z 10 dospelých.
Dlhodobo najväčšou chybou Slovákov je „skladovanie“ úspor na bankových účtoch.
Detský účet má okrem ekonomických výhod, keďže je bez poplatku alebo za zvýhodnených podmienok, aj ďalšie výhody. Slúži na sporenie či vyplácanie vreckového.
Aby sa výchovný charakter poskytovania vreckového neminul svojim účinkom, je potrebné dodržiavať základné pravidlá.
ZUZANA KUSÁ: Sľubovaný návrh daňovo-odvodovej reformy mešká, no prekvapením nebude. Takmer isto ho na financiách spletú z niekoľkých ekonomických vier.
GABRIEL BALOG: Bolo by dobré, keby sme krízu spôsobenú koronavírusom dokázali pretaviť na niečo pozitívne. Pre mnohých to bude aj fakt, že sa naučia lepšie zaobchádzať so svojimi financiami.
Národná banka Slovenska prichádza s novým vzdelávacím projektom 5peňazí, ktorý je určený pre všetky vekové kategórie: od detí až po seniorov.
Ľudia na Slovensku si v otázke financií veria viac, ako ukazujú ich reálne znalosti.
Narábať s peniazmi vie len každý desiaty obyvateľ Slovenska.
Negatívny vplyv korony na domáce rozpočty pocítili podľa prieskumu agentúry Focus až dve tretiny domácností. Čo robiť, aby sme na podobnú udalosť boli finančne dobre pripravení?
Dvakrát meraj a raz rež. Asi tak sa dá zhrnúť prístup ľudí k nákupom, koronavírus totiž prevetral financie nejednej rodiny.
ĽUBOŠ PAVELKA: Podľa najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti ekonomík patrí Slovensku 57. priečka z celkového počtu 63 hodnotených krajín.
Pamätáte si konverzný kurz koruny k euru? Viete, koľko z odvodov vám odchádza do 2. piliera? Čo je eurobankovkách? A čím sa platí nákup v Dubaji? Otestujte sa!