Štatistiky hovoria, že na bežných, sporiacich účtoch a termínovaných vkladoch dnes leží viac ako 45 miliárd eur.
Umelá inteligencia je skvelý nástroj v rukách poctivých ľudí, no pomáha aj útočníkom, ktorí bežne cielia na ľudí na internete.
ĽUBOŠ PAVELKA: V médiách často zaznievajú výroky o tom, ako je potrebné sporiť si počas pracovného života na obdobie staroby na príkladoch „uletených“ z reality.
Slováci nie sú spokojní s tým, aké dôchodky im vypláca štát. Ukazuje to prieskum investičnej spoločnosti Portu.
Predstavy o tom, čo je na Vianoce najdôležitejšie, sa rôznia. Na jednej strane si najviac želáme, aby sme počas sviatkov boli zdraví a aby sme boli s našimi najbližšími no chceme ich aj potešiť a obdarovať.
Mnohí ľudia nevedia ako hospodáriť so svojimi peniazmi či ako si vytvoriť rozpočet. Hoci ministerstvo školstva zaviedlo do škôl finančnú gramotnosť, výsledný efekt bude možné vidieť až o pár rokov.
Dlžníkom sa mení život a aj bežné životné situácie podriaďujú svojim podlžnostiam. Majú však možnosť začať odznovu vďaka osobnému bankrotu. Na všetko dôležité o ňom odpovedal JUDr. Pavel Koniar z Centra právnej pomoci.
Človek sa v dlhoch neocitne len tak náhodou. Je to zvyčajne preto, že svoju situáciu zľahčoval alebo podcenil finančné možnosti. Keď príde na rad exekúcia, súdom poverených exekútorov vnímajú ako vymáhačov dlhov. O tom, čo všetko vykonávajú, povedal podpredseda Slovenskej komory exekútorov JUDr. Branislav Plško
Pred exekútormi sa mnohí dlžníci radšej skrývajú a na ich výzvy nereagujú. Každý dlžník má pritom možnosť brániť sa podaním námietky, návrhom na zastavenie exekúcie alebo odkladom exekúcie.
V dlhoch sa môžeme ocitnúť z rôznych dôvodov. Niekto stratil prácu a nedokáže splácať hypotéku, niekto zabudol zaplatiť nedoplatok vo výške pár eur, niekto vážne ochorel, čo mu znemožnilo pracovať, ďalší nezaplatil pokutu za parkovanie a v neposlednom rade nás do dlhovej pasce dostáva aj nízka finančná gramotnosť.
Nevhodná starostlivosť o úspory, nesprávne nastavené úvery či poistenie vás môžu vyjsť draho. Aké sú náklady sladkej nevedomosti vo svete financií? „Pritom stačí málo – zaujímať sa o svoje peniaze.“
Je veľký rozdiel, ak o prilepenie k dôchodku zaujíma päťdesiatnik alebo šesťdesiatnik.
Patrí k našim najlepším stand-up komikom. V narábaní s peniazmi by sa však na škále od 0 do 10 ohodnotil trojkou. Lebo ja som neustále chudobný a nemám nič, povedal.
Finančná gramotnosť nie je len detská záležitosť. Naopak, správne finančné návyky by sme mali pestovať aj v dospelosti, pretože finančný trh sa mení rovnako rýchlo ako všetko okolo nás.
Marek Cedula študuje, ale aj brigáduje a - investuje. "Chcem sa to naučiť a poučiť na vlastných chybách - kým tie sumy nie sú veľké," hovorí tínedžer.
Ide o súčasť širšieho úsilia podporiť inovácie vo vzdelávaní na základných i stredných školách.
V oblasti finančnej gramotnosti majú Slováci stále čo doháňať.
Mnohým občanom chýba investičná gramotnosť, doplácajú na to na dôchodku.
Najhoršie sú na tom podľa prieskumu slobodní ľudia, polovica z nich nemá žiadnu rezervu.
Slováci finančným produktom nerozumejú.