Slabé investície do vzdelávania, nízke platy učiteľov, ale aj ich vysoký priemerný vek. Problémy slovenského školstva potvrdila nová publikácia Education at a Glance 2017.
Slovenská komora učiteľov chce tiež zjednotenie kompetencií pri financovaní škôl a zabezpečiť financovanie zvyšovania kapacít materských škôl.
Ministerstvo školstva pripravuje novelu zákona o financovaní, v rámci ktorej chce riešiť napríklad problematiku financovania prvého stupňa základných škôl.
Ministerstvo školstva pripravilo v spolupráci s predstaviteľmi vysokých škôl prehľad konkrétnych úloh, ktoré by mohlo splniť ešte v tomto roku.
PETER JAVŮREK: Nový minister školstva pripomína, že od roku 1990 sa v programovom vyhlásení vlády po prvý raz objavujú konkrétne čísla, ktoré sa týkajú verejných výdavkov.
Prečo neštrajkuje viac učiteľov a škôl, ako sa pôvodne predpokladalo? Jedným z dôvodov môže byť, že sa do protestu nezapojil najväčší odborový zväz školstva.
ANTON MARCINČIN: Majú všetky obce, nezávisle od etnickej príslušnosti svojich obyvateľov, právo na vlastnú základnú školu?
Nevedia, koľko dostanú na platy, výskum či na kúrenie. Princípy, podľa ktorých sa budú v budúcom roku deliť peniaze pre verejné vysoké školy, stále nie sú jasné.
Bitka o každého žiaka medzi školami vedie k oznamom typu: "Neváhajte dať piatakov na osemročné gymnázium! Teraz prospech ešte nerozhoduje!"
O tom ako sa bude meniť financovanie školstva sa na ministerstve školstva ešte nerozhodlo. Už teraz je však jasné, že súkromným školám sa ich príspevok od štátu nebude krátiť.