Charles Hard Townes a Arthur Schawlow si 22. marca 1960 nechali patentovať princíp kvantového zosilňovača optického žiarenia.
Dosiaľ najväčší objavený pterosaurus mal rozpätie krídel desať metrov. Modelová štúdia ukázala, že jedinec s rozpätím krídel dvanásť metrov by sa už neodlepil od zeme.
Tudu-tudu-tudu... To bol pre mňa jeden zo zvukov končiacich sa letných prázdnin. Návrat domov vlakom a "klopanie" koľajníc.
V CERN-e, kde v roku 2012 potvrdili existenciu Higgsovho bozónu, prebieha dovedna 25 experimentov. Odpovedať by mali na základné otázky o vzniku a fungovaní sveta.
Fyzika nepatrí k najobľúbenejším predmetom školákov. Skupenstvá telies, teplo, optika či elektrina, vzorce a vynálezy... Čo si ešte pamätáte z týchto oblastí?
Slovensko a Singapur boli na tohtoročnej súťaži jediné dve družstvá, ktoré dokázali vyhrať všetkých päť výberových kôl.
Urýchľovač častíc LHC sa postupne pripravuje na druhú trojročnú "zmenu," počas ktorej chce priniesť nové objavy zo sveta kvantovej fyziky.
Deti, ktoré si v učebni vyrobia vodík, napumpujú ho do autíčka, a to sa potom preháňa po triede? Na to si už v Základnej škole na Nálepkovej ulici v Novom Meste nad Váhom zvykli.
Slovenským vedcom roka 2013 sa stal odborník v oblasti fyziky elementárnych častíc Stanislav Tokár. Ocenenia najlepším výskumníkom odovzdali po 17. raz.
Európska sonda Rosetta sa v pondelok prebudila z takmer trojročnej hibernácie. Na projekte Rosetta sa podieľal aj Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.
Kráľovská švédska akadémia vied udelila Nobelovu cenu za fyziku Françoisovi Englertovi a Petrovi Higgsovi.
Interaktivita a Komenského "škola hrou" je hlavným mottom nového vedecko-technického centra pre deti a mládež, ktoré vo svojich priestoroch otvorí Slovenské technické múzeum.
Zatiaľ čo iné deti v letných táboroch spoznávajú prírodné krásy Slovenska, športujú či tancujú, školáci z Nitry a okolia sa zahĺbili do tajomstiev fyziky.