Slovenský astrofyzik Michal Zajaček je v tíme vedcov, ktorí objasnili, ako sa zrodila hviezda v extrémne nehostinnom mieste vesmíru - pri čiernej diere.
Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podarilo zachytiť s nezvyčajnou jasnosťou galaxiu, ktorá je pre svoj jedinečný vzhľad známa ako názvom Koleso voza.
Astronómovia objavili náznaky toho, čo by mohla byť prvá planéta objavená mimo našej galaxie.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil novú, fascinujúcu snímku rušného vysokoenergetického centra našej galaxie, jadra Mliečnej dráhy.
Nová sústava veľmi výkonných rádioteleskopov v západnej Austrálii zachytila pri mapovaní vesmíru jeden milión predtým neznámych galaxií.
Nová štúdia, ktorá využívala údaje z vesmírneho observatória Gaia Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ukazuje účinky Trpasličej eliptickej galaxie v Strelcovi na formácii našej galaxie Mliečnej dráhy.
Unikátna galaxia R5519 je od našej Slnečnej sústavy vzdialená 11 miliárd svetelných rokov.
Predpokladajú, že explózia pochádza z čiernej diery v kope galaxií vzdialenej asi 390 miliónov svetelných rokov.
Kanadskí vedci objavili záhadný rádiový signál z galaxie vzdialenej 500 miliónov svetelných rokov od Zeme, ktorý sa opakuje každých 16 dní.
Astronómovia odhalili záhadný rýchlo sa opakujúci rádiový signál, a to z nie veľmi vzdialenej špirálovej galaxie podobné tej našej.
Explózia mala dosah až 200-tisíc svetelných rokov od galaxie.
Už v apríli zverejnili prvú snímku čiernej diery, tá však pochádzala z cudzej galaxie M87. Teraz chcú spraviť video čiernej diery v centre našej galaxie.
Nové zistenia naznačujú, že čosi spôsobilo v Mliečnej dráhe množstvo dier.
Pred tromi rokmi astronómovia ohlásili prelomové zistenie. Tvrdili, že konečne prišli na to, čo je tajomná a neviditeľná tmavá hmota. Po troch rokoch však opäť tápajú v tme.
Chemické zloženie vzdialenej kopy galaxií v súhvezdí Persea je prekvapujúco podobné ako pri Slnku. Zistila to japonská družica.
Bude nutné nahradiť teóriu gravitácie Alberta Einsteina? Na takéto tvrdenie je ešte priskoro, ale nová teória o gravitácii prešla prvým testom.
Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo pozorovať zatiaľ najnejasnejšiu známu galaxiu z čias raného vesmíru. Svoj objav urobili s pomocou Keckových teleskopov.
Vo vesmíre je najmenej desaťkrát viac galaxií, ako sa doteraz predpokladalo. Väčšinu z nich však zatiaľ ľudstvo nevidí. Tvrdia to britskí astronómovia.
Slnko je kľúčom k životu na Zemi. Bez neho by nebolo svetlo, teplo, potrava, počasie, dni, ročné obdobia, nebola by Zem, ako ju poznáme. V skutočnosti by nebola nijaká slnečná sústava.
Astronómovia zo Spojených štátov objavili doteraz najjasnejšiu galaxiu, ktorej infračervený svetelný výdaj zodpovedá ekvivalentu 300 biliónov sĺnk.