Gastrolístky odrazili všetky snahy o ich zrušenie. Obmene sa však nevyhli.
MARIÁN REPA: Dostať produkt priamo k spotrebiteľovi, bez zbytočných medzičlánkov, je tak v záujme výrobcu, ako aj v záujme konzumenta.
Od decembra budú firmy svojim zamestnancom hradiť vyššie stravné. Minimálna cena gastrolístka sa zdvihne zo súčasných 3,15 na 3,38 eura.
Súčasný systém gastrolístkov by sa mal podľa Zväzu obchodu a cestovného ruchu zmeniť.
MARIÁN REPA: Kto niekedy sledoval čašníkov, ako na záver zmeny robia zúčtovanie, iste si všimol, ako prácne musia triediť rôzne druhy gastrolístkov.
Do konca roka by mohli zamestnanci od svojho zamestnávateľa dostať gastrolístky s najnižšou hodnotou 3,38 eura.
BRANISLAV ONDRUŠ: Akokoľvek sa to ich kritikom nezdá, „gastráče" majú pozitívny účinok na stravovacie návyky aspoň podstatnej časti zamestnancov.
RÓBERT CHOVANCULIAK: Ministerstvo práce je trvalou baštou ochrany gastrolístkov. Pri tom sa bráni vedeckými štúdiami.
MÁRIA FINDUROVÁ: Napísať tento článok ma podnietil absurdný argument istého poslanca. Gastrolístky vraj preto treba zrušiť, lebo si za ne ľudia kupujú alkohol!
Ministri hospodárstva, financií aj práce by súhlasili so zrušením gastrolístkov a s ich nahradením hotovosťou vo výplate.
Minister financií Peter Kažimír si vie predstaviť, že by sa stravné lístky zrušili. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády.
MARIÁN REPA: Na začiatku bol ušľachtilý zámer – zabezpečiť zamestnancom teplú stravu.
Platenie gastrolístkami môže byť onedlho minulosťou. Nová vládna štvorkoalícia je naklonená ich zrušeniu.
JAN HUDEČEK: Škandál gastrolístkových firiem - štát obhajuje poskytovanie teplej „zdravej“ stravy pre firmy, ktoré ju nemôžu inak zabezpečiť svojim zamestnancom.
Už takmer desať rokov sa v európskych krajinách využívajú na platenie obedov elektronické stravné lístky. Na Slovensku ľudia stále preferujú ich papierovú podobu.
Zväz hotelov a reštaurácii žiada prijatie zmien, ktoré urobia súčasný systém využívania stravných lístkov dobrovoľným.
MARIÁN REPA: Sú oblasti podnikania, v ktorých sa človek nadrie, no výsledok je neistý - napr. v poľnohospodárstve alebo pri inováciách.
Gastrolístky, ktorými platí za obedy či v obchodoch viac ako 750-tisíc zamestnancov a tisíce živnostníkov, mali byť zneužité gastrolístkovými firmami na kšeft.
Protimonopolný úrad navrhol Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby zvážil fungovanie systému stravných lístkov, lebo ho považuje za neefektívny.
Slovenský protimonopolný úrad potrestal päť firiem pokutou 2,96 milióna eur za to, že podľa neho uzavreli kartel o stravovacích poukážkach.