Žilinka tvrdí, že čelí sústavným tendenčným, účelovým a manipulatívnym útokom.
Nástroj zametania korupcie pod koberec či nevyhnutný garant spravodlivosti? Paragraf 363 dlhodobo traumatizuje a rozdeľuje našu spoločnosť. Zapojte sa do diskusie!
IGOR DANIŠ: Aspoň rozhodnutia jednej osoby - generálneho prokurátora - by nemali byť konečné, ale mali by podliehať „prevereniu“ kolektívneho orgánu ako pri verdiktoch súdov.
IGOR DANIŠ: Generálny prokurátor rozhoduje ako osvietený vládca. Ak sa mýlia policajti a sudcovia, nemôže sa mýliť aj generálny prokurátor?
Paragraf 363 Trestného poriadku nie je paragrafom bohatých obvinených, zdôrazňuje vedúci Katedry trestného práva Právnickej fakulty UK Jozef Čentéš.
Zatiaľ nebolo rozhodnuté ani o sťažnosti, ktorú podali voči uzneseniu o vznesení obvinenia.
IGOR DANIŠ: Ospravedlnenie by znamenalo totiž priznanie chyby a túto škvrnu by zo seba koalícia už nikdy nezmazala.
Nezaradený poslanec to chce dosiahnuť novelou zákona o prokuratúre, ktorej návrh podal do parlamentu.
Stančik pripomenul, že generálny prokurátor podpísal dohodu s osobou zo sankčného zoznamu.
Líderka vládnej strany Za ľudí a ministerka považuje Žilinkove konanie za neprijateľné.
Reagovala tým na vyhlásenie Maroša Žilinku, v ktorom uviedol, že Generálna prokuratúra odmieta návrh obrannej dohody s USA.
Generálny prokurátor tak reagoval na skupinu poslancov, ktorá sa obrátila na Ústavný súd v súvislosti s využívaním paragrafu 363.
Polícia v utorok zatkla dvoch zdravotníckych záchranárov, ktorí upozorňovali na neriešenie svojho postavenia i postavenia zdravotníkov zo strany vlády i poslancov.
Adriatik Llalla zo svojej vlasti utiekol po tom, ako ho odsúdili za korupciu.
Ambície zmeniť paragraf 363 Trestného poriadku boli veľké. Po dvoch mesiacoch je jasné, že tieto zmeny v najbližších mesiacoch presadené nebudú.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Novinári dnes totiž nie sú viac ani menej ako poštári. Majú doniesť správy. A keď ich neprinesú, tak sa tiež nič nestane.
MARTIN RIBÁR: Niektorí politici a niektoré médiá sa kvôli zrušenie obvinení bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského doslova predbiehajú v kritike generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
V procesnom štádiu, keď nie je nikto obvinený, takéto oprávnenie podľa výslovného znenia Trestného poriadku jednoducho nemá," uviedol Lipšic.
MICHAL HORSKÝ: Kontroverzné rozhodnutia Generálnej prokuratúry o zastavení korupčných trestných stíhaní vyvolali horlivú diskusiu o úprave zákona.
BORIS ZALA: Na Slovensku sa rozhorel zápas o to, kto je na čej strane. Zjednodušená schéma, ktorá letí verejným priestorom: Žilinka, Kollár, Fico, mafia na jednej strane; Lipšic, Mikulec, Matovič, Remišová na druhej.