Meno britského spisovateľa Georgea Orwella vstúpilo do bežného jazyka ako synonymum totalitnej mašinérie.
Jeho skúmanie nebezpečenstva totalitnej moci, ktoré zachytil v najznámejších prózach ako Zvieracia farma a 1984, vychádzalo z praktík vtedajšieho Sovietskeho zväzu a Tretej ríše.
RADOVAN GEIST: Pred osemdesiatimi rokmi uverejnil britský spisovateľ George Orwell krátku stať Pacifizmus a vojna.
Autor ruského prekladu románu 1984 odmietol tvrdenie hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marije Zacharovovej, ktorá za "globálnu lož" označila názor, že Orwell písal svoj román o Sovietskom zväze.
V Bielorusku, kde vládne režim Aleksandra Lukašenka, zakázali predaj slávneho románu 1984.
ĽUBOŠ PAVELKA: Výborný ruský film z čias socializmu Moskva slzám neverí ukazuje silu ruského človeka zdolávať osobné prekážky aj v ťažkých životných situáciách.
IVAN HOFFMAN: Bruselský newspeak má už dnes orwellovské parametre, preto posudzovaniu prijímanej legislatívy musí predchádzať prekladanie pojmov do normálnej reči.
Najdôveryhodnejší člen vlády, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, morálne zlyhal. Pridal sa tak k niektorým koaličným i opozičným politikom.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Novinári dnes totiž nie sú viac ani menej ako poštári. Majú doniesť správy. A keď ich neprinesú, tak sa tiež nič nestane.
ĽUBOŠ PAVELKA: V oblasti práva bude treba pripraviť účinnejšie zákony umožňujúce skrátenie súdnych procesov, podávanie hromadných žalôb a nasadenie umelej inteligencie.
Po páde komunistického režimu v našej krajine sa mohlo zdať, že román Georgea Orwella 1984 o autokracii totalitarizmu bude nanajvýš neaktuálny. Súčasné politické dianie však hovorí o opaku. Presne ako inscenácia v martinskom divadle.
NATÁLIA MICHALOVOVÁ: Vyhliadky do budúcnosti nie sú ružové. Z toľko milovanej demokracie je už iba krôčik k ochlokracii, despotickej vláde nevzdelaných, tupých ukričancov.
Máloktorý spisovateľ spĺňa definíciu politického spisovateľa tak výstižne ako George Orwell. Diela ako Zvieracia farma či 1984 ho preslávili natoľko, že sa stal obeťou popkultúrneho gýča.
JAN KELLER: V roku 1936 sa usídlil ľavicový novinár a spisovateľ George Orwell na niekoľko mesiacov v baníckom mestečku Wigan v severnom Anglicku.
Dickens žiadal, aby bol pochovaný nenákladným spôsobom. Smútoční hostia nesmeli mať šatky, plášte, dlhé stuhy na klobúky, "ani iné nechutné absurdnosti".
O filmovú adaptáciu slávneho románu sa postará anglický režisér Paul Greengrass. Herecké obsadenie ani predpokladaný termín premiéry filmu zatiaľ nezverejnili.
Prvý osobný počítač, ktorý nebol určený len technologickým maniakom, ale dokázal zaujať aj laickú verejnosť sa volal Macintosh a na trh ho uviedla firma Apple.