Od konca 19. storočia sa roztopilo viac ako 200 alpských ľadovcov, po ktorých zostali len sutiny a skaly.
Mohlo by to mať vážne následky pre lesy na celom svete. Všetko bude závisieť od stupňa oteplenia.
RADOVAN GEIST: Časti elít sa možno splní sen o bezpečnom azyle v blízkom vesmíre. Väčšina ľudstva však bude uväznená na chradnúcej planéte.
Organizmy v pôde majú podľa vedcov prevažujúci vplyv na rovnováhu našej planéty.
Gregor Bachmann, profesor z Humboldtovej univerzity tvrdí, že autá si môže dovoliť príliš veľa ľudí. Preto treba radikálne zdražiť palivo.
Plynule sa otepľujúca klíma spôsobuje topenie ľadovcov a odhalenie machu vyšším úrovniam ultrafialového žiarenia, ktorým dosiaľ nebol vystavený.
Na tamojšom letisku namerali o takmer 3,5 stupňa vyššiu teplotu v porovnaní s predchádzajúcim rekordom nameraným v roku 1986.
Priemerná celosvetová teplota bola o 1,5 stupňa vyššia v porovnaní s predpriemyselnou érou.
PAVEL MATEJOVIČ: Médiá takmer každý deň prinášajú správy o prekonaní nejakého teplotného rekordu. Po júni sa aj júl skončil ako globálne najteplejší mesiac za celé stáročia, odkedy sa pozoruje počasie.
Tohtoročný júl sa zrejme stane najteplejším mesiacom v histórii meraní.
Júl sa pravdepodobne stane celosvetovo najhorúcejším mesiacom od začiatku meraní. Experti varujú, že to bude ešte horšie.
IGOR DANIŠ: Či nastal čas na prehodnotenie, ako cez leto oddychovať a zmeniť návyky? Len či by takúto zmenu správania zvládla krehká globálna ekonomika...
IGOR DANIŠ: Požiare sú výstrahou pre ľudstvo. Brzdite, ľudia! Nie ste na Zemi pánmi, iba hosťami. Čo sa bude musieť stať, kým to pochopíme?
V marci namerali najvyššiu povrchovú teplotu svetových oceánov za uplynulé roky.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Nadobudnutie ekonomickej prevahy národnými štátmi by nebolo možné bez vytvárania ekologického dlhu, teda nerovnomernej ekologickej výmeny s inými oblasťami sveta.
Rekordné horúčavy predpovedajú od Spojených štátov až po Európu, Čínu, Irak a Japonsko.
Minulý rok Európa zažila najteplejšie leto v histórii záznamov.
Vlny horúčav a záplavy sú v dôsledku klimatickej zmeny čoraz častejšie. To vytvára priaznivejšie podmienky pre invázne druhy komárov.
IGOR DANIŠ: Bez obmedzenia spotreby globálne otepľovanie nezastavíme. Lenže na to treba zmenu ekonomického systému. Na to nie je vôľa. Dokedy? Až sa začneme variť?
Výrazný úbytok ľadovcov zaregistrovali aj turisti, ktorí do hôr prichádzajú s dlhším odstupom času.