Kontinent tiež postihlo najhoršie sucho za uplynulé desaťročia.
Niektoré menšie ľadovce vo Švajčiarsku stratili toto leto v dôsledku rekordných horúčav značné množstvo ľadu.
V polovici tohto storočia budú rozsiahle oblasti kontinentálnych Spojených štátov zažívať dlhodobé a nebezpečné vlny horúčav, uvádza podľa denníka The Guardian nová štúdia.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Len v poslednom desaťročí sa počet utečencov zvýšil na globálnej úrovni dvojnásobne.
Klimatológ SHMÚ Pavol Faško v podcaste denníka Pravda okrem iného vysvetľuje priame dôvody súčasných horúčav na Slovensku.
Viac než 200 alpských ľadovcov ubudlo od konca 19. storočia. Je to jedným z dôsledkov globálneho otepľovania.
PAVEL MATEJOVIČ: Väčšina politikov, až na výnimky, stále nepochopila, akú hrozbu pre život na tejto planéte predstavuje klimatická kríza.
V obci v Rožňavskom okrese platí pre nedostatok pitnej vody už mesiac mimoriadna situácia. Niektorí občania využívajú aspoň vlastné studne, i tie však postupne vysychajú.
Extrémne počasie - od nadpriemerných vĺn horúčav po nezvyčajne silné lejaky - spôsobilo v tomto roku dramatické zmeny po celom svete.
V ľadovci na talianskom vrchu Marmolada sa objavila ďalšia hlboká puklina. Na vine sú zrejme vysoké teploty, ktoré v oblasti teraz panujú, informovala agentúra APA.
Podporovatelia kampane Just Stop Oil (Zastavte ropu) prekrývajú maľby krajiniek v prestížnych galériách scenériami zdevastovaného vidieka a prilepujú sa k rámom obrazov.
Najviac zasiahnutou je obec Lanžhot, ktorá sa nachádza tesne pri hraniciach so Slovenskom.
RADOVAN GEIST: Prebiehajúce klimatické rokovania v Bonne ukazujú, že snahy o zastavenie klimatických zmien narážajú na súčasné globálne krízy a rast nedôvery.
RADOVAN GEIST: Tlak na zvyšovanie produkcie potravín môže zrýchliť degradáciu životného prostredia.
Farmár sa sťažuje aj napriek tomu, že práve poľnohospodárstvo je zodpovedné za viac než tretinu emisií skleníkových plynov.
Počasie sprevádzali silné kontrasty. Na juhu padali teplotné rekordy, západ bojoval so záplavami.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Ktovie, aké bude zmŕtvychvstanie. Azda sa nám to ešte podarí.
Posledných sedem rokov bolo v globálnom meradle najteplejších od začiatku vedenia záznamov pred viac ako sto rokmi.
Krajina sa napriek intenzívnym lejakom vysušuje, hovorí Matejovič.
RADOVAN GEIST: Čo ak by sme zrazu pochopili, že na našom konaní vôbec nezáleží? Že budúcnosť je daná, aspoň v tých najhrubších, pre život zásadných, rysoch?