Posledných sedem rokov bolo v globálnom meradle najteplejších od začiatku vedenia záznamov pred viac ako sto rokmi.
Krajina sa napriek intenzívnym lejakom vysušuje, hovorí Matejovič.
RADOVAN GEIST: Čo ak by sme zrazu pochopili, že na našom konaní vôbec nezáleží? Že budúcnosť je daná, aspoň v tých najhrubších, pre život zásadných, rysoch?
RADOVAN GEIST: Klimatický summit v Glasgowe prinesie niektoré čiastkové dohody, nie však riešenie globálnej klimatickej krízy.
Predsedníčka Európskej komisie čelí kritike za to, že pri svojich 34 oficiálnych cestách mimo Bruselu použila až 18-krát súkromné lietadlo.
Migrujúce masy ľudí a nedostatok potravín spustia celosvetový chaos a konflikty. S klimatológom Pavlom Matejovičom sme sa pozreli na to, čo hrozí Slovensku.
RADOVAN GEIST: Dôsledky klimatických zmien sa budú zhoršovať. Ani to nás však nemusí prinútiť urobiť zelený obrat.
Aj keď sa ľudstvu podarí zastaviť globálne otepľovanie na úrovni jeden a pol stupňa Celzia, hladina oceánov a morí bude stúpať ešte niekoľko storočí.
Africké ľadovce do 20 rokov kvôli klimatickej zmene zmiznú. Vo svojej správe to oznámila Svetová meteorologická organizácia (WMO).
Južnú časť ostrova už niekoľko mesiacov sužuje najhoršie sucho za posledných 40 rokov. Hladom je v oblasti ohrozený milión ľudí.
Prísľub čínskeho prezidenta však oslabuje skutočnosť, že Peking stále pokračuje v investíciách do uhoľného sektora v rámci samotnej Číny.
Stroj premieňa oxid uhličitý na kameň.
Od začiatku nového milénia bolo v krajine zaznamenaných sedem z desiatich najteplejších zím.
PETER TAKÁČ: Od predindustriálnej doby sa koncentrácia CO2 v atmosfére zvýšila o polovicu a metánu až dvaapolkrát.
ALEXANDER AČ: Podľa panela je jednoznačne a takmer výhradne za otepľovanie zodpovedný človek, a to s takou vysokou mierou istoty, akú nám veda môže vôbec poskytnúť.
Júl 2021 bol najhorúcejším siedmym mesiacom roka za posledných 142 rokov, odkedy sa robia takéto merania.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Súvislosť medzi ekológiou a sociálno-kultúrnou rovnováhou nám začína byť jasná až teraz.
Ortuť teplomera sa v niektorých oblastiach Tuniska vyšplhala o deväť až 15 stupňov Celzia vyššie, než je tam bežné počas letného obdobia.
Prekročenie tejto teplotnej hranice podľa najnovšej správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy pri OSN spustí nezvratné zmeny po celom svete.
Dôvodom pre pomalší pohyb búrok by mohla byť rýchlo sa otepľujúce Arktída.