Môžu celiatici dôverovať bezlepkovým potravinám? Plátky z kukuričnej múky by mali byť prirodzene bezlepkové, ale...
„Potravinové alergie či intolerancie môžu sekundárne spôsobiť problémy s váhou, a to či už priberanie alebo chudnutie.“ Aký je medzi nimi rozdiel a čo o nich treba vedieť?
V Afrike a Ázii sa toto ochorenie vyskytuje zriedkavo.
Väčšina celiatikov uvádza po konzumácii ovsa podstatne menšie ťažkosti.
Časopis D-test vo svojom ostatnom tohtoročnom čísle porovnal obsah živín v bezlepkovom a bežnom chlebe so semienkami.
Piecť nízkosacharidovo? Dá sa to vôbec? Samozrejme, treba len vedieť, ako.
Únava, tráviace ťažkosti alebo kožné problémy. Pod tieto zdravotné problémy sa môže podpisovať konzumácia potravín obsahujúcich lepok.
Jedinou liečbou celiakie je prísne a celoživotné dodržiavanie bezlepkovej diéty. Prinášame vám niekoľko receptov, ktoré sú vhodné nielen pre celiatikov.
Upravili ste si jedálniček, ale namiesto toho, aby ste schudli a cítili sa dobre, trápi vás migréna, únava, opuchy a nepríjemný pocit spojený so zlým zažívaním?
Ľudia, ktorí trpia celiakiou, nemajú na výber. Zo stravy musia vylúčiť lepok. Zatiaľ čo pre nich je to nutnosť, iní ľudia si diétu zvolili, aj keď sú zdraví.
Bohužiaľ lepok je v skrytej forme prítomný aj v potravinách, ktoré na prvý pohľad nemajú s jeho prítomnosťou nič spoločné.
Jedálniček dnešných "bezlepkáčov" nemusí byť o nič chudobnejší ako u zdravých stravníkov.
Približne jedno percento našej populácie trpí celiakiou – čo je známa neznášanlivosť lepku (gluténu). Ide o chronické ochorenie sliznice tenkého čreva.
Obmedziť vajíčka, tuk, vyhýbať sa lepku. Naše stravovanie sa v ostatnom čase zmenilo na odriekanie, zdá sa, že všetko je stále škodlivejšie.
Chudne sa po bezlepkovej diéte? Alebo sa po nej naopak priberá? Je lepok toxická látka?
Vyvolávajú dojem nezdravého "niečoho pod zub", a pritom sú zdravé. Aj tu však platí: Nie sú pukance, ako pukance.