IVAN HOFFMAN: Aktivisti z „poslednej generácie“ sú produktom ekologickej indoktrinácie, keď revolučná mládež je netrpezlivá z toho, ako to starým dlho trvá.
Len nedávno hlavné mesto ohlásilo, že v lesoch na jeho území sa bude menej ťažiť. Otázne však zostáva odstraňovanie inváznych drevín.
Do platnosti mal zákaz používania glyfosátu pôvodne vstúpiť 1. januára 2020.
Zákaz sporného glyfosátu nie je u nás na programe. Táto pesticídna látka je v únii nateraz schválená do polovice decembra 2022.
Najznámejší glyfosát Roundup nie je stále na Slovensku v nemilosti, hoci vlna odporu voči nemu rastie. A kým nemá stop z Bruselu, môže sa používať.
Látka slúži najmä ako prostriedok na ničenie buriny.
Keď nemecký koncern Bayer kúpil Monsanto, amerického výrobcu herbicídu Roundup, získal s ním aj tisícky súdnych žalôb.
Ekonomika nesmie víťaziť nad ekológiou, varuje predseda družstva z Dvorov nad Žitavou a exminister pôdohospodárstva Stanislav Becík.
Súdny dvor Európskej únie rozhodol o povinnosti agentúry EFSA zverejniť štúdie o možných účinkoch glyfosátu na zdravie.
Farmári v prospech chémie argumentujú hlavne prípadným zničením veľkej časti či celej úrody. Výsledkom by v takom prípade boli vyššie ceny potravín.
Spôsob ničenia buriny na poliach vyvoláva pochybnosti. Rovnaký prostriedok, aký roky používajú aj slovenskí farmári, a to Roundup, mal totiž v USA spôsobiť rakovinu.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Firma Monsanto vznikla v roku 1901 v St. Louis v štáte Missouri. Vtedy patrila medzi najväčšie chemické spoločnosti 20. storočia.
Osobitný výbor má zhodnotiť schvaľovací postup pre pesticídy v EÚ.
Za predĺženie hlasovalo 18 krajín EÚ, deväť štátov bolo proti a jeden sa zdržal.
Politici hovorili o možnostiach vytvorenia novej vlády dve hodiny. Žiadne informácie o výsledkoch rokovania novinárom po jeho skončení neposkytli.
Slovensko s ďalšími 17 členskými krajinami EÚ ignorovalo hlasy vyše milióna ľudí. Pomohlo totiž odsúhlasiť predĺženie licencie pre glyfosát o ďalších päť rokov.
Hlasovanie nemeckého ministra poľnohospodárstva poriadne skomplikuje rokovania o novej nemeckej vláde.
Zástupcovia členských krajín Európskej únie súhlasili s návrhom Európskej komisie na päťročné predĺženie licencie pesticídu glyfosát.