Ľadovcový ľad nedotknutý viac ako 100 000 rokov sa ťaží a prepravuje ho viac ako 9 000 námorných míľ.
Topenie grónskeho ľadovca už vedie k zvýšeniu hladiny morí, čo ohrozuje milióny ľudí žijúcich pozdĺž pobrežia, ktorí by sa v nasledujúcich desaťročiach mohli ocitnúť pod vodou.
Teploty v niektorých častiach Grónska sú najvyššie za uplynulých 1000 rokov. V piatok to pre agentúru AFP povedal docent Kodanskej univerzity Bo Mollesoe Vinther a spoluautor štúdie, ktorá rekonštruovala klimatické podmienky v Grónsku.
Vedci našli v Grónsku zďaleka najstaršiu DNA. Dáva im predstavu o tom, aký bol na severnom konci ostrova život pred dvoma miliónmi rokov.
Lokálna populácia ľadových medveďov na izolovanom mieste v južnom Grónsku sa vďaka topiacim sa sladkovodným ľadovcom darí napriek nedostatku morského ľadu.
Dánski meteorológovia v Grónsku namerali o 20 stupňov Celzia a v niektorých prípadoch až o 30 stupňov vyššie teploty, než je priemer pre toto ročné obdobie.
Vedci objavili pri pobreží Grónska ostrov, o ktorom tvrdia, že je najsevernejšou pevninskou plochou na svete. Neveľký ostrov objavil dánsko-švajčiarsky vedecký tím v júli počas výskumnej expedície.
V Grónsku tento týždeň padol teplotný rekord, keď teplomery v stredu namerali 19,8 stupňa Celzia, a tamojšie ľadovce sa topia obrovskou rýchlosťou.
Snaha vtedajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa kúpiť dánske autonómne územie viedla k diplomatickej roztržke s Dánskom a krátko i k ochladeniu dánsko-amerických vzťahov.
Roztápanie ľadovcov sa po celej planéte zrýchľuje rekordným tempom, najrýchlejšie však v Arktíde a Grónsku.
Podľa vedcov je to ďalší dôkaz o rýchlych klimatických zmenách v Grónsku.
Luxusné lóže ani pohodlné sedačky tu nehľadajte.
Jeho názov znie nelogicky - anglicky Greenland, teda zelená krajina. Nehostinné mrazivé prostredie a sneh však evokujú hocičo, len nie sviežu prírodu.
Miestna vláda tohto arktického územia, ktoré je súčasťou Dánska, krok americkej vlády privítala.
Počas dvoch mesiacov minulého leta sa v Grónsku roztopilo 600 miliárd ton ľadu, čo zdvihlo hladinu svetových oceánov o 2,2 milimetra.
Ľadovec v Grónsku a na Antarktíde sa topí šesťkrát rýchlejšie ako v 90. rokoch minulého storočia. Príčinou je globálne otepľovanie.
Za odchodom Vikingov z Grónska v 15. storočí možno nestálo iba ochladzovanie klímy, ako sa doteraz predpokladalo, ale aj nadmerné lovenie mrožov.
Toto rozhodnutie prišlo štyri mesiace po tom, ako Kodaň zamietla návrh prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktorý chcel tento najväčší ostrov na svete od Dánska odkúpiť.
Grónsko stráca svoj ľad až sedemkrát rýchlejšie, než tomu bolo v 90. rokoch.
Grónsko stále dostáva z Kodane ročné dotácie asi 482 miliónov eur ročne, niektorí však vidia v turistike spôsob, ako sa osamostatniť.