Miestna vláda tohto arktického územia, ktoré je súčasťou Dánska, krok americkej vlády privítala.
Počas dvoch mesiacov minulého leta sa v Grónsku roztopilo 600 miliárd ton ľadu, čo zdvihlo hladinu svetových oceánov o 2,2 milimetra.
Ľadovec v Grónsku a na Antarktíde sa topí šesťkrát rýchlejšie ako v 90. rokoch minulého storočia. Príčinou je globálne otepľovanie.
Za odchodom Vikingov z Grónska v 15. storočí možno nestálo iba ochladzovanie klímy, ako sa doteraz predpokladalo, ale aj nadmerné lovenie mrožov.
Toto rozhodnutie prišlo štyri mesiace po tom, ako Kodaň zamietla návrh prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktorý chcel tento najväčší ostrov na svete od Dánska odkúpiť.
Grónsko stráca svoj ľad až sedemkrát rýchlejšie, než tomu bolo v 90. rokoch.
Grónsko stále dostáva z Kodane ročné dotácie asi 482 miliónov eur ročne, niektorí však vidia v turistike spôsob, ako sa osamostatniť.
Klimatológovia na popud lovcov zverejnili fotografie psov ťažko sa brodiacich roztopeným ľadom v jednom z fjordov.
RADOVAN GEIST: Tendencia vnímať politiku ako sériu transakcií "dostal, má dať" presahuje nešťastného pána Bieleho domu a jeho, dúfajme, čoskoro sa končiace volebné obdobie.
Peskov neodpovedal na otázku, či Moskva považuje takéto plány Washingtonu za súčasť vojny o arktické zdroje.
Šéf Bieleho domu to s absurdnou ponukou kúpy najväčšieho ostrova sveta myslel smrteľne vážne.
Americký prezident Donald Trump na twitteri opäť prispel ku kontroverznej diskusii, ktorú vyvolala informácia, že Spojené štáty uvažujú o kúpe Grónska.
V roku 1946 USA ponúkli Dánsku za Grónsko 100 miliónov USD, čo je po zohľadnení inflácie 1,3 miliardy USD. Dnes by to bolo oveľa viac.
Grónsko v piatok odmietlo myšlienku svojho odkúpenia USA. Urobilo tak v reakcii na správy, že americký prezident o tejto možnosti viackrát diskutoval so svojimi poradcami.
Lesné požiare pustošia Arktídu, keď oheň pohlcuje oblasti severnej Sibíri, severnej Škandinávie, Aljašky a Grónska.
Jazerá sa väčšinou nachádzajú pri okraji kontinentálneho ľadovca.
Tím vedcov pôsobiacich v Grónsku zverejnil alarmujúcu fotografiu, na ktorej vidieť psí záprah brodiaci sa vodou na topiacom sa morskom ľade.
Takzvané Cryoeggs budú informovať o správaní sa vody z roztopeného ľadu, ktorá prúdi pod ľadovcami.
Z topiaceho sa grónskeho kontinentálneho ľadovca sa v lete uvoľňuje metán, uvádza štúdia, na ktorej sa podieľali vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej (PRF UK).
Obyvateľov obce Innaarsuit na severozápade Grónska ohrozuje veľký ľadovec, ktorý sa cez víkend nachádzal len približne 500-600 metrov od pobrežia.