Rada Európy v roku 2021 udelila tomuto múzeu cenu za to, že sa snaží odhaľovať históriu a aktivizovať pamäť.
Právnik, bloger a opozičný politik Alexej Navaľnyj sa stal známym vďaka boju proti korupcii v štátnych úradoch a podnikoch vrátane najvyšších miest.
Navaľnému prišlo 16. februára 2024 v nápravnej kolónii číslo 3 po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie, stroho informuje ruská väzenská stráž s tým, že privolaní zdravotníci mu už nevedeli pomôcť.
Pri prácach v baniach, na stavbe mesta a železničných tratí zahynulo okolo 250 000 ľudí.
V areáli memoriálneho komplexu obetiam stalinských represií vztýčili pamätník ich katanovi. Busta sovietskeho diktátora Josifa Stalina sa objavila v ruskom Mednom v Tverskej oblast.
Nové vydanie legendárnej Solženicynovej novely, ktorej námet vznikol v Ekibastuzskom pracovnom tábore v zime 1950 – 1951 a jej pôvodný názov znel Šč-854 – jeden deň jedného mukla.
Dvojzväzková publikácia sa venuje histórii represií voči občanom Československa a Čechom žijúcim na území ZSSR v 20. až 50. rokoch minulého storočia.
Publikácia Židé v Gulagu prináša 21 rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa v rokoch 1939–1941 ocitli v sovietskych pracovných či zajateckých táboroch.
Podľa Romanova, šéfa Múzea dejín Gulagu, sa ničia evidenčné karty odsúdených s údajmi o mieste ich väznenia v táborovom systéme.
Ničím sa neprevinila, napriek tomu stratila takmer dvadsať rokov na nútených prácach. Věru Sosnarovú v roku 1945 odvliekli z Československa do gulagu na Sibíri.
Denník Pravda pokračuje v seriáli Svedectvá pravdy. Priblížime povojnové obdobie, najmä päťdesiate roky minulého storočia.
PETER BIRČÁK: Súostrovie GULAG - nad takýmto dielom by sme sa mali zamýšľať sústavnejšie aj bez formálnych dôvodov.