Spolu s macchiavelistickým pragmatizmom mal Štrougal schopnosti a energiu, nebol okázalý politik. To mu podľa CIA mohlo poslúžiť, aby sa stal človekom Moskvy v československom vedení.
Komunistický fanatik Vasil Biľak si myslel, že Husák nepostupuje dostatočne tvrdo. Aj toto vyplýva zo správ, ktoré sú po odtajnení v internetovom archíve CIA.
Augustové udalosti roku 1968 rozčesli dejiny ale aj osudy tisícok ľudí, hovorí v rozhovore pre TV Pravda minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO)
Pred 50-timi rokmi sa uskutočnili v Československu veľké politické čistky. Znamenali nielen stratu funkcie, ale často aj diskrimináciu rodinných príslušníkov.
Kniha Gustáv Husák sa stala vedeckým bestsellerom. Autor pokračuje vo svojom bádaní, pripravuje ďalšiu, ale svojpomocne, bez vedeckých grantov. Prečo?
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Aj im sa ZSSR rozpadol, zdalo by sa, že sa tým kapitola uzavrela. Ale frakcia Štátnej dumy z Moskvy chce vraj penziu pre veteránov.
IGOR GREXA: Stredoafrický cisár Bokassa skladoval ľudské mäso v mrazničke. Možno zo svojho rivala. Podľa legendy, kto zje kúsok odvážneho protivníka, získa jeho odvahu.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Zlo vraj hovorí vtedy, keď dobrí ľudia mlčia. Ale dobrí ľudia by aj hovorili, lenže kde – keď všade sa prekrikuje zlo?
ĽUBOŠ PAVELKA: Husák si na rozdiel od Štefánika nezaslúžil získať titul Najväčší Slovák.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Spoločenské vedomie spred 2. svetovej vojny zahanbovalo každého intelektuála, ktorý by sa nepridal naľavo. Teraz je to presne naopak.
Alexandra Dubčeka vystriedal pred 50 rokmi Gustáv Husák. Na vrchole moci v spoločnom štáte Slovák nahradil Slováka.
Gustáv Husák chcel so Sovietmi uhrať, čo sa bude dať, tvrdí historik Tomáš Černák z Filozofickej fakulty UK v Bratislave.
Pravda prináša seriál Najväčší Slovák. Tentoraz príbeh o Gustávovi Husákovi, ktorý bol vo svojej oblasti výnimočný a ktorý sa dostal medzi prvú desiatku.
JURAJ MARUŠIAK: Keď Jan Palach dobrovoľne ukončil svoj život, uvedomoval si niečo, čo si iba málokto bol ochotný pripustiť - narastajúci strach a konformizmus.
Denník Pravda prináša seriál Tajné správy CIA o Československu. Opiera sa o odtajnené správy americkej tajnej služby, ktoré zostavovala od začiatku roka 1968.
Denník Pravda prináša seriál Tajné správy CIA o Československu. Opiera sa o odtajnené správy americkej tajnej služby, ktoré zostavovala od začiatku roka 1968.
Denník Pravda prináša seriál Tajné správy CIA o Československu. Opiera sa o odtajnené správy americkej tajnej služby, ktoré zostavovala od začiatku roku 1968.
Po okupácii Československa v auguste 1968 sa Alexander Dubček celkom rýchlo zmieril s tým, že stratí moc.
Pražská jar prechádzala do horúceho leta a české médiá vyčítali Slovákom, že namiesto demokratizácie politických pomerov neprestajne nastoľujú požiadavku federalizácie.
Slovenský herec Stano Král si pre stvárnenie Gustáva Husáka v dokudráme Dubček režiséra Laca Halamu nechal vyholiť hlavu a pribral desať kilogramov.