Predstava, že by bol minister Lengvarský od začiatku agentom finančnej skupiny, ktorý chce sabotovať výstavbu Rázsoch je scestná, hovorí v podcaste denníka Pravda komentátor Marián Repa.
IGOR DANIŠ: Prezidentka svojím vyhlásením dostala Hegera a koaličné strany pod riadny tlak. Ak nebudú zvládať spravovanie krajiny, pôjdu preč od koryta.
OLIVER BAKOŠ: Vláda síce padla, no pomyselná horizontálna poloha, v ktorej sa tým akosi nechtiac ocitla, vedie politikov k otázkam až výrazne sexuálneho charakteru.
MICHAL HORSKÝ: Len blázon opakuje ten istý experiment a čaká iný výsledok. Špekulácie o kontúrach Columbovej ženy - novej sedemdesiatšestky - živí už aj Eduard Heger.
IGOR DANIŠ: Matovič vie, že ak chce oživiť svoju politickú kariéru, musí prísť s niečím novým, čo rozvášni davy, rozdelí ľudí na dva nezmieriteľné tábory, poštve ich proti sebe.
MICHAL HORSKÝ: Neistota pokračuje. O pár dní uplynie mesiac od pádu vlády Eduarda Hegera. Riešenie tejto situácie sa však za ostatný čas príliš nevykryštalizovalo. Čo ďalej?
OLIVE BAKOŠ: Nuž s poverenou vládou to bude najskôr asi podľa myšlienky írskeho dramatika Oscara Wilda: „Niektorí prinášajú šťastie, kamkoľvek idú; iní, kedykoľvek odídu!“
JURAJ MARUŠIAK: V roku 2023 si budeme vyberať iba medzi rôznymi odtieňmi zlých riešení.
IGOR DANIŠ: Matovič sa teraz môže postaviť do roly mučeníka, ktorý sa neváhal obetovať, aby pomohol ľuďom. A to všetko pred Vianocami.
MARIÁN REPA: Tak sme si všetci vydýchli – parlament napokon rozpočet schválil. Keďže zaň hlasovalo až 93 poslancov, mohlo by sa zdať, že Hegerovmu kabinetu II. by teoreticky nemalo nič stáť v ceste...
JOZEF LENČ: Fakticky hneď po štvrtkovom hlasovaní o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera sa začalo diskutovať o tom, kto je víťazom dňa. Kto zvíťazil v súboji vybičovaných emócií a nenaplnených eg?
IGOR DANIŠ: Babráctvo tejto vlády nemá hranice. Pol roka nám sľubovala nízke ceny energií. Teraz hrozí, že to bude presne naopak.
MARIÁN REPA: V súčasnej situácii, keď nik nemá „dobré karty“, aby mohol prebiť ostatných, sú najčistejším riešením predčasné voľby. Problém je v tom, že nik nechce ustúpiť.
PETER WEISS: Keď sa vláda nevydarila, ľudia majú právo ju vymeniť. Majú právo znovu si vybrať, kto bude v ich mene vládnuť. To je podstata demokracie.
?ICHAL HORSKÝ: Už teraz sa môžeme staviť, že volebná kampaň bude emocionálne nabitá a plná populistických „drístov“.
MARIÁN REPA: Vláda je mŕtva. Poslanci v podvečer ukončili jej nekonečné trápenie. Napokon sa bezmocnosť menšinového kabinetu ukázala v plnej nahote, za pád vlády hlasovalo 78 poslancov.
MICHAL HORSKÝ: Chaos sa neskončil, chaos trvá. Ako sa z toho vymotajú obyčajní ľudia a závislé osobnosti? A bude sa agónia menšinovej koalície len ďalej naťahovať?
MARIÁN REPA: Vláda, ktorá v skutočnosti nevládne, len prežíva a všetku energiu míňa na to, aby sa udržala pri moci, síce získala čas, no spôsob, akým sa snaží zachrániť, je rovnako nešťastný ako väčšina z toho, čo doteraz robila.
Osem hlavných dôvodov, prečo strana SaS iniciovala mimoriadnu schôdzu parlamentu o odvolaní Hegerovej vlády, predstavil líder SaS Richard Sulík.
MICHAL HORSKÝ: Zvoní vláde umieračik? A bude hlasovanie o vyslovení nedôvery kabinetu Eduarda Hegera skutočne testom lojality parlamentných lastovičiek?