IGOR DANIŠ: V minulosti voliči jedného Smeru majú teraz na výber dve strany - Smer a Hlas. Pokiaľ to jedna strana pobabre, voliči sa môžu pobrať od Hlasu k Smeru a opačne.
ZUZANA KUSÁ: Politici veria, že pohoršenie z chudoby v pracujúcich rodinách zoslabne, ak sa ukáže prstom na rodiny odkázané na živorenie z dávok a aj sa im patrične pohrozí.
IGOR DANIŠ: Fico ako starý pragmatik vytušil, že jedna etapa slovenskej politiky sa končí. Novými tézami chce vymedziť ihrisko pre ďalšiu hru. Tú predchádzajúcu síce vyhral, ale v ďalšej mu hrozí porážka.
IGOR DANIŠ: Zvládne Pellegrini rolu nadstraníckeho prezidenta? Práve odpoveď na túto otázku dá časom za pravdu jednej či druhej strane, nech sa už stane predsedom NR SR ktokoľvek.
IGOR DANIŠ: Ako je obvyklé v slovenskej politike, rozhodol predseda strany. Skutočné voľby - súboj ideí, hodnôt a koncepcií - sú v slovenskej straníckej politike už asi prežitok.
IGOR DANIŠ: Do hry bude musieť preto podľa očakávaní vstúpiť „hlava rodiny“ Robert Fico. Uvidíme, akú autoritu preukáže v manželstve z rozumu medzi odlišnými partnermi.
IGOR DANIŠ: Hlas bez Pellegriniho už nikdy nebude tým Hlasom, ako býval. Preto je pre jeho budúcnosť životne dôležité, aby niekto z Hlasu zastával významnú ústavnú funkciu.
Neodišiel som počas pandémie a zotrval som pri jej riešení. Ani dnes zbabelo neutekám pred otázkami, uviedol.
Danko už počas víkendu avizoval, že SNS by mala o svojom postupe rozhodnúť na sneme.
IGOR DANIŠ: Na Slovensku namiesto toho, aby sme poriadne a do hĺbky riešili problémy tu a teraz, radšej neraz nezmyslene špekulujeme o vzdialenej budúcnosti.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Napriek všetkým šokujúcim avízam o obsadení postov ministrov (a ministeriek) sa nám Peter Pellegrini milo prihovára a sľubuje, ako všetko bude fungovať po novom.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Hlas je jazýčkom na váhach. Od toho, na čiu stranu sa pridá, závisí, aká koalícia vznikne. Strane by to mohlo lichotiť, keby každá z dvoch možností nehrozila, že ju chytí do pasce.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Andrej Danko. Kapitolka sama osebe. Pri úvahách o zostavení vlády ho nemožno nebrať do úvahy. No zároveň ho nemožno brať vážne. Alebo, naopak, vzhľadom na jeho zahraničnopolitické úlety ho treba brať až príliš vážne.
PETER WEISS: Robert Fico pred voľbami vyhlasoval, že keď budú vo vláde, Ukrajine nepošlú ani náboj. Reakcia Strany európskych socialistov (PES) na seba nedala dlho čakať...
IRIS KOPCSAYOVÁ: „Ja nebudem žiadna podržtaška,“ vyhlásil Peter Pellegrini. Týmto výrokom si chcel zrejme napraviť reputáciu po tom, čo ho za Ficovho poskoka v minulosti označovali médiá.
JURAJ MARUŠIAK: Agónia koalície pravicových strán sa asi nemohla skončiť inak. Strany bývalej koalície dostali na frak, aj tak však voliči boli voči nim zhovievaví, keď sa do parlamentu dostali SaS aj OĽaNO.
Strana Hlas krátko pred voľbami prišla o časť popularity v preferenciách voličov, no jej výsledok bude aj tak kľúčový pre zostavenie novej vlády.
PETER PELLEGRINI: Ak sa vo voľbe celej krajiny odrazí iba hnev a sklamanie, potom tu bude táto emócia dominovať aj ďalšie štyri roky. Slovensko potrebuje pravý opak.
JOZEF LENČ: Smer-SSD sa vrátil do minulosti: ideologicky k Marxovi a politikou k Mussolinimu. K tomu, aby bolo jasné, koho nenávidia, tvrdia, že „my nie sme bruselskí homosexuáli“.
Viac o povolebnej stratégii chce PS prezradiť až v septembri.