Svetelný smog možno prispieva k "znepokojujúcemu" úbytku hmyzu, ku ktorému došlo za posledných niekoľko desaťročí, vyplýva z britskej štúdie.
Robotníci v škole v Mount Cotton neďaleko dažďového pralesa v austrálskom štáte Queensland našli obrovskú moru, ktorej rozpätie krídel môže byť až 23 centimetrov.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa dočkala nevšednej pocty - vedec Steven Trewick po nej pomenoval novoobjavený druh bezkrídleho hmyzu weta.
Vedci upozorňujú, že ihličnany sú dôležitým prvkom lesov a ich ubúdanie v súvislosti so zmenou prostredia, nárastom teplôt, sucha a premnoženia škodcov je enormné.
Žiarenie mobilných telefónov a Wi-Fi môže prispievať k dramatickému poklesu populácií hmyzu na území Európy, vyplýva z nemecko-luxemburskej štúdie.
Niekomu to môže pripadať ako zábery z hororu, netreba sa však báť. V piešťanskej časti rieky Váh sa koncom augusta začali rojiť podenky.
Letné večery na terase majú svoje čaro... Pokaziť ho však môže otravný hmyz. Čo pomôže pri štípancoch?
Austrálski vedci tento rok pomenovali 165 nových druhov rastlín a živočíchov, pričom sa inšpirovali postavami z komiksového sveta z dielne spoločnosti Marvel.
Dospelé sršne mandarínske, ktoré môžu byť viac ako 6 centimetrov dlhé, sa smažia na špajli aj so žihadlom do chrumkava.
Suchozemský hmyz podľa najnovšej štúdie jednoznačne ubúda, no počty hmyzu žijúceho v sladkej vode sa zvyšujú.
Vo vianočných stromčekoch sa môže skrývať viac "zvieratiek", ako by ste čakali.
Záhradné pomôcky by sa podľa nemeckého ministerstva životného prostredia nemali používať, ak to nie je úplne nevyhnutné, no neplánujú ich úplne zakázať.
Austrálski vedci pomenovali nový druh hmyzu po zloduchovi z populárneho seriálu Hra o tróny (2011 - 2019), Nočnom kráľovi.
Stáda zubrov a ďalších veľkých bylinožravcov boli kedysi kľúčom k fungujúcej krajine, v ktorej bol dostatok hmyzu. Dnes hmyz nachádza útočisko v meste.
Každý rok vo svete zmizne 2,5 % z celkového objemu hmyzu a ak bude ubúdať doterajším tempom, tak za 100 rokov zmizne úplne.
K letu patria aj štípance. Na komáre nadávame, včely tolerujeme, ale až hrôzu môžu spôsobiť osy či sršne.
Po každej jazde na jar či v lete pribúda na prednom nárazníku hmyz.
Kamila Magálová dostala príležitosť zahrať si vo filme Hmyz režiséra Jana Švankmajera Pani Cvrčkovú. Musela si dávať pozor, aby nehrala dobre, lebo to režisér nechcel.
Jan Švankmajer sa lúči s celovečerným filmom. Ako inak, než s lišiackym úsmevom, tentoraz priamo do kamery. A ako inak, než bez toho, aby divákovi strelil malú provokačnú frčku do nosa.
Po nedávnej svetovej premiére na festivale v Rotterdame prichádza Hmyz Jana Švankmajera aj do slovenských kín.