Patria k najobľúbenejším kvetinám, sú neodmysliteľnou ozdobou okien a balkónov. No iba vtedy, keď sú zdravé a bohato kvitnú.
Je nielen krásny, ale aj užitočný. Do záhrady dokáže prilákať opeľovače a odpudiť z nej škodcov. Okrem toho je veľmi zdravý.
Pri zakladaní živého plota zvažujeme rôzne možnosti. Vhodných drevín je niekoľko, ale jedna z nich v sebe spája niekoľko naj.
Je príbuznou kapusty, kelu aj karfiolu, no vďaka svojmu vzhľadu nachádza uplatnenie najmä v kyticiach a kvetinových aranžmánoch.
Hnojenie je potrebné a užitočné. To je zaužívaná záhradkárska poučka, no aj ona má svoje ale. Nie vždy totiž volíme správne hnojivo a postup.
Sparné a suché letá voľky-nevoľky postupne prijímame ako trvalý stav, trávniky to s adaptáciou majú ťažšie. Ak si nehodláte zvykať na žlté či lysé plochy, ale nechcete prehnane míňať vodu na závlahy, urobte aspoň teraz zopár opatrení.
Organické zvyšky, ktoré po čistení záhrady považujeme za odpad, netreba hneď vyhadzovať. Bola by škoda zbaviť sa hmoty, z ktorej môže mať záhrada po opätovnom využití veľký prospech.
Umelé kvety? Kým ako zanietený pestovateľ a milovník skutočnej flóry vyslovíte zamietavý verdikt, skúste zobrať na vedomie argumenty v prospech prípadného použitia náhrad.
Trvalky si v porovnaní s letničkami, balkónovkami aj izbovkami vyžadujú zásadne menej práce v pomere k dekoratívnemu prínosu a dĺžke životného cyklu.
Počas letnej sezóny trávime väčšinu času starostlivosťou o záhradu a exteriérové prvky, no nemali by sme zabúdať ani na izbové rastliny.
Chyby pri pestovaní trávnika patria v záhrade k najviditeľnejším, najmrzutejším a najtrvácnejším. Viete, ako znížiť riziko rednutia pažite, zaplienenia burinou a nejednotného prosperovania zón?
Aj v nadchádzajúcom období sa môžu vyskytnúť ponuré dni. Na balkóne alebo terase vám ich rozjasní nenáročná roztomilá hviezdička prímorská. Pestovať ju však môžete aj vo voľnosti ako pôdopokryvnú vegetáciu.
Neexistuje záhrada, o ktorú sa netreba starať a platí to aj pre trávnik. V prvom roku po založení je trávnik z hľadiska opatery mimoriadne háklivý, no treba oň dbať aj v ďalších rokoch.
Od decembra do marca je čas na zimný rez ovocných drevín, ktorý je predpokladom zdravia a rodivosti stromu. Nie vždy je však potrebný a žiaduci. Koncom zimy potrebujú stromy okrem rezu aj opatrné hnojenie. Ako v tomto období rezať a hnojiť, aby mali stromy z našich zásahov úžitok?
Keď ste z mnohých dobrých dôvodov pokryli záhony mulčom, možno ste si následne najmä ako začínajúci záhradkár položili otázku, ako vlastne teraz hnojiť. Našťastie to nie je prehnane zložité ani pri bio prístupe.
O čo menej trávnik hnojíte, o to zriedkavejšie kosenia si vyžaduje. Mýtus alebo fakt? Pozrime sa spoločne na oprávnenosť hneď niekoľkých zaužívaných tvrdení v súvislosti so zeleným kobercom v záhrade.
V polovici leta sú živiny z pôdy už značne vyčerpané a rastliny potrebujú opäť prihnojiť, a to dokonca aj v prípade, že ste hnojili v zime a na jar.
Keď sa skorým chryzantémam v týchto dňoch trocha povenujeme, koncom júla budú presne podľa našich predstáv. Hlavné je hnojiť, a najmä zaštipovať.
Hnojivá nadobúdajú svoje charakteristické vlastnosti rôznymi pomermi základných zložiek – NPK: N – dusík, P – fosfor a K - draslík. V hnojivách sa môžu nachádzať v rôznych pomeroch.
Jar už zaklopala na dvere a záhradkári sa pripravujú na najkrajšie obdobie roka. Na jarné upratovanie čaká aj trávnik. Nezanedbajte dôkladnú prípravu.