Dezinformácie, neoverené fakty, šírenie poloprávd či dokonca zámerných lží je v 21. storočí výraznejšie aj vďaka sociálnym sieťam.
Moderné LNG tankery - naopak - nespotrebúvajú takmer žiadnu ropu. Na pohon totiž používajú časť svojho nákladu.
Tisíce slovenských používateľov Facebooku zdieľali obrázok s textom, v ktorom sa tvrdilo, že znázorňuje tajné biologické laboratórium NATO.
NBÚ zablokovala niektoré webové stránky do júna. Koaliční poslanci OĽANO, SaS a Za ľudí chcú aby takéto stránky boli nefunkčné dlhšie.
Respondentov sa v prieskume pýtali, či väčšina ľudí na Slovensku dokáže, aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine, rozoznať pravdivú informáciu od dezinformácie.
Blokáciou dezinformačných webov dezinformátori nezmiznú - len sa presunú, vysvetľuje Kamil Kopecký.
Ruská invázia na Ukrajinu zamávala bezpečnosťou celej Európy a čoraz viac jej lídrov si uvedomuje aj potrebu informačnej bezpečnosti spoločnosti.
Podľa prieskumu až 56 % Slovákov verí konšpiráciám a dezinformáciám.
Šírenie hoaxov je výsledkom „povrchného čítania, bez kritického nadhľadu a bez hlbšieho poznania témy". Máme však čas overovať každú správu?
Inštitút blokovania zaviedla novela kybernetického zákona v rámci opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine.
„Šírenie hoaxov a nenávisti nie je formou diskusie." Čo je však hoax? A ako ho rozpoznať? Rozhodnite sami.
IGOR DANIŠ: Ak Rusko chce vo svetovej verejnosti aspoň čiastočne „racionalizovať“ inak nepochopiteľné napadnutie a ničenie Ukrajiny, musí prísť so závratnými informáciami.
MICHAL HORSKÝ: Kým Ukrajinu bombardujú ruské „holubice mieru“, naši proputinovskí trolovia myslia len na seba.
Pravdepodobným cieľom je podľa Polície spôsobenie informačného chaosu.
Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali články, v ktorých sa tvrdilo, že tretia fáza štúdie v Japonsku potvrdila vysokú účinnosť ivermektínu proti omikronu.
Hoax sa šíri sa prostredníctvom zvukovej správy cez četovacie aplikácie.
Podľa policajtov stránka Bádateľ nepriamo "vraždí šírením hlúpostí“.
PETER TAKÁČ: Iniciatíva ministerky Kolíkovej trestať väzením každého, kto „rozširuje nepravdivú informáciu“ je ďalším príkladom konania, keď nápady politikov predbiehajú rozum.
Dezinformácie predstavujú podľa polície významnú bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko.
MICHAL HORSKÝ: Rezort spravodlivosti navrhuje nový trestný čin šírenia nepravdivej informácie. Kritické hlasy namietajú vágnosť a náročné dokazovanie úmyslu páchateľa. Čo teda s tým?