Dezinformácie predstavujú podľa polície významnú bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko.
MICHAL HORSKÝ: Rezort spravodlivosti navrhuje nový trestný čin šírenia nepravdivej informácie. Kritické hlasy namietajú vágnosť a náročné dokazovanie úmyslu páchateľa. Čo teda s tým?
EDUARD CHMELÁR: Návrh ministerky spravodlivosti na zavedenie orwellovsky znejúceho „trestného činu šírenia nepravdivej informácie“ je veľmi nebezpečný precedens, ktorý nemôže prejsť v žiadnom demokratickom štáte.
Policajný zbor oceňuje iniciatívu ministerky Kolíkovej urobiť z hoaxov trestný čin, generálny prokurátor Žilinka ju označil za absurdnú.
"Nová skutková podstata trestného činu je pre svoju absurdnosť... a prakticky nedokázateľnosť jej znakov odborne nenáležitá," tvrdí generálny prokurátor.
Tisíce používateľov Facebooku zdieľali koncom augusta nemecké video, v ktorom odporcovia očkovania tvrdili, že sa objavili vážne zmeny v krvných bunkách zaočkovaných pacientov.
Muž sa v čase nakrúcania videa tvrdil, že leží na covid oddelení, ktoré je podľa záberov prázdne. V skutočnosti sa však nachádzal v izolačných priestoroch Centrálneho prijímacieho oddelenia.
Obhajca uviedol, že muž zamýšľal príspevok ako žart.
Webová stránka YouTube v stredu oznámila, že bude odstraňovať videá, ktoré nepravdivo tvrdia, že schválené vakcíny sú nebezpečné.
JURAJ DRAXLER: Aj slovenská konšpiračná scéna je v skutočnosti len druhotným produktom, a to obrovského priemyslu konšpiračných teórií v USA.
Niektoré facebookové skupiny, v ktorých sa šíri obsah namierený proti očkovaniu proti koronavírusu, vo svojich názvoch a príspevkoch zavádzajú nové krycie výrazy.
Ochrana hesiel, ostražitosť pred hoaxami... O tom, čo hrozí starším ľuďom na internete, hovorí pre Pravdu odborník zo spoločnosti Dell Technologies Peter Ščasný.
Policajná stránka, určená "na boj proti hoaxom a podvodom v online priestore" sa bráni, že nikdy nehovorila, že Covid pas nikdy nebude.
EUGEN GINDL: Covidoví anarchisti považujú povinné nosenie rúšok za obmedzovanie slobody. Tou sa svojho času zaklínali aj ľudia bojujúci proti zákazu fajčenia vo verejných priestoroch.
Podľa odborníkov ide o ďalší hoax, ktorý má medzi ľuďmi vzbudiť nedôveru a strach z vakcín.
Tisíce ľudí zdieľalo v apríli a máji 2021 na Facebooku nepodložené správy, podľa ktorých ľudia očkovaní proti koronavírusu nemôžu darovať krv.
Hoax zdieľali na sociálnych sieťach tisíce Slovákov.
Súčasťou nepravdivých príspevkov bola snímka zo stránky Dôvery, konkrétne z podstránky "Očkovanie proti covid-19", na ktorej poisťovňa informuje o aspektoch očkovania a odpovedá aj na otázky.
Pri tejto „overenej informácii“ ako zdroj uvádzali ruské ministerstvo zdravotníctva.
Infektológ voči šíriteľom falošných správ už podnikol právne kroky.