Facebook spúšťa osvetovú kampaň na podporu vakcinácie a boja proti koronavírusu. Posvieti si na šíriteľov falošných správ.
Podľa dezinformácie na Gibraltári zomrelo počas desiatich dní 53 ľudí po podaní vakcíny.
Tisíce ľudí zdieľali nepodložené tvrdenia, podľa ktorých mali údajne dvaja lekári z UNB v Ružinove a štyri zdravotné sestry vážne vedľajšie účinky po podaní vakcíny.
Stovky používateľov Facebooku opäť zdieľali nepravdivý obrázok.
Ako je to so záberom animovanej postavičky v klobúku s rohami pred sídlom amerického Kongresu?
Obrázok bol graficky upravený a nepochádza zo žiadnej skutočnej epizódy Simpsonovcov, čo potvrdil aj jeden zo scenáristov a producentov seriálu Matt Selman.
V súčasnosti je nitrianska nemocnica extrémne vyťažená pod náporom chorých s koronavírusom. Virálny príspevok zdieľalo tisíce používateľov Facebooku.
Takmer 40 percent respondentov zo Slovenska verí tomu, že Covid-19 neexistuje a že je iba nástrojom na manipulovanie spoločnosti. Zaočkovať by sa dalo len 36 percent Slovákov.
Tisíce používateľov Facebooku zdieľali v novembri informácie z videa varujúceho pred novou vakcínou proti COVID-19. Tá má údajne obsahovať tkanivo z ľudského plodu po interrupcii.
V novembri 2020 na sociálnych sieťach koloval údajný citát svetoznámeho herca Keanu Reevesa kritizujúci súčasný životný štýl.
Na slovenskom Facebooku sa šírilo video, v ktorom sa poľský zdravotník snažil dokázať, že antigénové testy sú neúčinné, lebo môžu ukázať pozitívny výsledok aj z kvapky jablkového džúsu.
Tisíce užívateľov sociálnych sietí zdieľali záznam debaty na CNN Prima News, v ktorej komentátorka Echo24.cz Lenka Zlámalová tvrdila, že úmrtnosť pri koronavíruse je nižšia ako pri chrípke.
Tisíce používateľov Facebooku zdieľali v auguste a v septembri 2020 nepravdivé príspevky o tom, že nový druh koronavírusu je v skutočnosti niekoľko desiatok rokov starý.
ROBERT ŽANONY: Spolu s potláčaním mýtov a demaskovaním ich šíriteľov sa musíme sústrediť sa aj na spoločenské a sociálno-psychologické faktory, ktoré konšpiračnému mysleniu prajú.
Najnovšie schválené zmeny v ruskej ústave umožnia prezidentovi Vladimirovi Putinovi zotrvať pri moci až do roku 2036.
V júni 2020 sa na slovenskom Facebooku objavil článok, v ktorom sa tvrdí, že nemeckí vedci dokázali, že život po smrti existuje.
Falošné správy na internete, kryptomeny či drsné zásahy do súkromia. Technológie priniesli problémy, s ktorými sa treba vyrovnať. Čítajte rozhovor s dekanom Fakulty informatiky.
Video, ktoré sa šíri medzi slovenskými používateľmi Facebooku, je zavádzajúce.
Podvodníci využili potenciál koronavírusu a ľuďom posielajú kvantum falošných správ denne. Google ich za deň zablokuje až 18 miliónov.
Vedci z Ústavu experimentálnej psychológie sa dlhodobo zaoberajú konšpiráciami, pseudovedeckými presvedčeniami a inými nepodloženými presvedčeniami.