Ako dôkaz niektoré prominentné pravicové účty uvádzali, že údajne chýbajú zábery z frontovej línie.
Čo sa deje v zákulisí veľkých online gigantov?
Polícia SR upozorňuje na šírenie nezmyslov o ničivom zemetrasení v Turecku a Sýrii.
Nie je tajomstvom, že pôsobenie ruskej propagandy v štátnej televízii, ale aj na internete bujnie ešte viac, odkedy sa začala vojna na Ukrajine.
Konšpirátori.sk zaradili internetový obchod Dráčika na zoznam webov, ktoré obsahujú dezinformácie a pochybný obsah.
Pripravte sa, budete musieť narukovať do vojny proti Rusku, skryte a klamlivo vyzýva na sociálnej sieti podvodná stránka. „Toxický Bádateľ šíri primitívny a v tomto prípade i dosť zákerný hoax,“ upozornila polícia.
MICHAL HORSKÝ: Vláda schválila zmenu pravidiel blokovania webov. Aké pravidlá sa majú upraviť? Stačí to? A treba to vôbec?
IGOR DANIŠ: Prečo by slovenské médiá mali zakazovať diskusie, keď globálne (americké) siete šíria čokoľvek bez obmedzenia a môže sa tam ktokoľvek do sýtosti navyvádzať.
IVAN HOFFMAN: V prípade SARS-CoV-2, ktorý obrátil svet hore nohami, sme boli priamymi účastníkmi globálneho príbehu, v ktorom spolu s koronavírusom mutovala aj pravda.
IGOR DANIŠ: Čím je človek menej dôverčivý k autoritám, tým menej mu stačí, aby si urobil pevný názor - o ktorom, paradoxne, už nepochybuje.
Podpora Ruska na Slovensku klesla o viac ako 30 percent.
Zatiaľ čo na Ukrajinu dopadajú bomby, vedie Rusko čoraz mohutnejšiu informačnú vojnu vo východnej Európe, píše agentúra AP.
Ľubošovi Blahovi Facebook zmazal účet. Sledovalo ho 175-tisíc ľudí.
Zrušenie účtu Ľuboša Blahu na Facebooku je správa dňa medzi satirickými stránkami.
Známy portál vymazal všetky príspevky neúspešného politika Štefana Harabina. Dôvodom je očividné šírenie hoaxov a fake news.
Americkí zákonodarcovia žiadajú v otvorenom liste spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie, ktoré sa na Slovensku šíria.
Respondentov sa v prieskume pýtali, či väčšina ľudí na Slovensku dokáže, aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine, rozoznať pravdivú informáciu od dezinformácie.
Podľa prieskumu až 56 % Slovákov verí konšpiráciám a dezinformáciám.
Šírenie hoaxov je výsledkom „povrchného čítania, bez kritického nadhľadu a bez hlbšieho poznania témy". Máme však čas overovať každú správu?
„Šírenie hoaxov a nenávisti nie je formou diskusie." Čo je však hoax? A ako ho rozpoznať? Rozhodnite sami.