ĽUBOMÍR ČAŇO: Antisemitizmus sa neskončil holokaustom, je naďalej prítomný na Slovensku rovnako ako vo Švédsku.
V predvečer 83. výročia prijatia Nariadenia o právnom postavení Židov, známeho pod názvom Židovský kódex, si v Múzeu holokaustu v Seredi pripomenuli vrchol protižidovskej politiky na území Slovenska.
Útrapy holokaustu prežila, ale v koncentračnom tábore jej matka zomrela priamo v náruči. Dcére s rôznymi chorobami trvalo dva roky, než sa zotavila.
Oscar Sladek mlčal tri desaťročia o hrôzach detstva. Odmietal sa trýzniť spomienkami na strašnú minulosť. Chcel si vychutnávať každú chvíľu života, pretože zostal nažive s obrovským šťastím.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Je očividné, že zmienku o Židoch a Rómoch predkladatelia návrhu použili účelovo, aby zakryli svoj jednoznačný cieľ: upriamiť pozornosť len na vysídlených Maďarov.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Namiesto hanebného spochybňovania holokaustu treba mať príjemný pocit, že temná stránka slovenských dejín mala aj týchto spravodlivých.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: Čokoľvek hrôzostrašné, neuveriteľné a spôsobené človekom sa v sociálnej realite udeje, môže sa v rovnakej či modifikovanej forme a intenzite zopakovať. Platí to bohužiaľ aj pre globálne tragédie typu svetová vojna a holokaust.
JURAJ MARUŠIAK: Bojíme sa diskusie o našej vlastnej minulosti a otvárania „trinástych komnát“, najmä ak ide o „našich ľudí“, teda v tomto prípade ľudí z nám blízkeho ideologického tábora.
PAVOL MEŠŤAN: Pred 80 rokmi bol prijatý Židovský kódex. Podpis Tisa na ňom chýbal, ale čo nechýbalo, bola jeho silná protižidovská rétorika.
IGOR DANIŠ: A pritom riešenie sporu "dobrého" Maďarska a Poľska so "zlou" EÚ by mohlo byť jednoduché. Stačilo by z tejto "diabolskej liberálnej organizácie" vystúpiť.
Možnosť prehĺbiť si znalosti vo výučbe o tejto téme bude mať spolu 14 pedagógov zo siedmich krajín.