Alois Brunner, pravá ruka Adolfa Eichmanna, zomrel v roku 2001 zavretý v kobke v Damasku. Detaily odhalil francúzsky magazín Revue XXI.
V prvej desiatke krajín, z ktorých bolo najviac návštevníkov, je Poľsko, Británia, USA, Taliansko, Španielsko, Izrael, Nemecko, Francúzsko, Česko a Švédsko.
Poslanci porušili bizarnú časť pravidiel, podľa ktorej je zakázané v britskom parlamente tlieskať počas hodiny otázok a odpovedí.
Neznámi páchatelia zhanobili pamätník obetí holokaustu v centre Užhorodu v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti.
Olympijská šampiónka v krasokorčuľovaní a manželka hovorcu ruského prezidenta Tatiana Navková v tanečnej súťaži tancovala v kostýme väzenkyne z koncentráku.
Zverejnenie videa 89-ročnej Gertrúdy, ktorá prežila Osvienčim, pár dní pred rakúskymi voľbami, významne zasiahlo celú krajinu.
MARTIN KRNO: Nie je to tak dávno, čo sa odborníci dohadovali, v ktorých rokoch by mali chodiť žiaci na prehliadku Auschwitzu.
Premiér Robert Fico sa podľa vlastných slov teší, že od priateľského rozdelenia Československa 1. januára 1993 patria Česi a Slováci medzi najbližších.
"Ak chceme vedieť, kým sme, musíme poznať svoju minulosť. Poznať dobu, v ktorej žili naši predkovia." Týmto posolstvom sa inšpiruje organizácia Post Bellum SK.
Keď sa dostal z nacistického zajatia, v ktorom mu každý deň visel život na vlásku, vážil o polovicu menej, ako by mal dospelý človek s jeho postavou.
Poslanec ĽS NS Milan Mazurek vlani na sociálnej sieti písal „O Hitlerovi sa učia samé klamstvá“. Polícia a prokuratúra to vyhodnotili, že nešlo o popieranie holokaustu.
MARTIN KRNO: K pomníku na mieste, kde kedysi stála neologická synagóga v Bratislave, v piatok opäť kládli vence. Zneli slová rečníkov.
Má spomienka na prijatie kódexu rasistických protižidovských zákonov ešte čo povedať súčasníkom? Na to sme sa spýtali Pavla Mešťana.
Je potrebné vychovávať mladú generáciu, aby sa niečo podobné nezopakovalo, odznelo v prejave Fica na spomienkovom podujatí určenom obetiam holokaustu.
Poslanci NR SR si uctili minútou ticha obete holokaustu. S návrhom prišiel poslanec NR SR za SaS Martin Klus.
Pravda.sk zmenila farbu. Chceme takto pripomenúť Deň spomienky na obete holokaustu a rasového násilia a upozorniť na radikalizáciu nielen v anonymných online debatách.
Na osem mesiacov poslal súd v meste Detmold na severozápade Nemecka do väzenia 87-ročnú notorickú pravicovú extrémistku za popieranie holokaustu.
MATEJ IVANČÍK: Popierači holokaustu, obdivovatelia nacistických pohlavárov a otvorení rasisti sa chystajú okupovať verejný priestor.
Koniec druhej svetovej vojny je často vnímaný ako ukončenie násilia, počiatok mieru a návrat k normalite. Česká monografia Návraty ukazuje, že taký obraz je značne zjednodušujúci.
Nemecký výtvarník Gunter Demnig sa vráti do Bratislavy, aby osadil ďalšie pamätné kamene Stolpersteine, ktoré pripomínajú pamiatku obetí nacistickej genocídy.