V Poľsku vyvolal rozruch blog "o Poliakoch, ktorí posielajú moslimov do plynu". Nenávistné výroky zo sociálnych sietí vkladá bloger do úst esesákom z fotografií.
PETER JAVŮREK: Keď jednotky Červenej armády oslobodili Auschwitz – Birkenau, našli už iba niekoľko tisíc podvyživených ľudí v barakoch zamorených týfusom.
Do rodiny Spravodlivých medzi národmi v stredu pribudlo ďalších desať Slovákov. Ide o ľudí, ktorí sa rozhodli pomôcť Židom v čase holokaustu.
Vyše 80 z tých, ktorí prežili holokaust v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz, si pripomenuli výročie oslobodenia tábora Červenou armádou.
Nemecký vojnový zločinec Adolf Eichmann žiadal v liste bývalého izraelského prezidenta Zdviho o milosť, jeho žiadosť však zamietli. Dokument po rokoch zverejnili.
Ako smutná pripomienka tragického osudu slovenských Židov pretrval areál bývalého pracovného a neskôr koncentračného tábora v Seredi.
Pojem holokaust pozná každý. Rómsky holokaust má však dodnes prívlastok neznámy. Napriek tomu, že počas druhej svetovej vojny nacisti fyzicky zlikvidovali až tretinu rómskeho obyvateľstva Európy.
V Izraeli vyvolali rozhorčenie slová premiéra Benjamina Netanjahua o podiele niekdajšieho jeruzalemského veľkého muftiho na nacistickej politike vyhladzovanie Židov.
S Nicolasom Wintonom a Oskarom Schindlerom ho spája predvídavosť a potreba pomáhať. Príbeh Bratislavčana Arona Grünhuta však pozná málo ľudí.
Židovskú medičku zo Slovenska vybrali v Osvienčime za ošetrovateľku. Margita Schwalbová pomáhala ako mohla. V týchto dňoch by sa dožila sto rokov.
Etnologička Monika Vrzgulová sa už roky venuje historickým témam. "Keď viem, čo sa dialo v minulosti, lepšie rozumiem tomu, čo sa deje dnes," hovorí.
George Weidenfeld sa vyhol prízraku holokaustu, keď sa mu podarilo uniknúť z rodného Rakúska po jeho obsadení Adolfom Hitlerom.
Holokaust prežil vďaka otcovej pozícii na železnici a množstvu šťastných náhod. Také šťastie mali len štyria z jeho 35 spolužiakov zo základnej školy.
Kanaďanka so slovenskými koreňmi Kathy Kacer píše o deťoch pre deti. O deťoch, nie iných ako dnes, ktoré sa však stali svedkami holokaustu a z jeho pazúrov zázračne unikli.
HANA FÁBRY: Symbolom postoja vlád časti krajín bývalého ostbloku voči utečencom sa pre mňa stala kameramanka maďarskej televízie N1TV.
MARTIN KRNO: Aj po siedmich desaťročiach mnohí tvrdia, že Slováci s holokaustom nemajú nič spoločné.
Obete holokaustu si v stredu pri pamätníku na Rybnom námestí v Bratislave uctil predseda vlády Robert Fico i šéf parlamentu Peter Pellegrini.
Kanadská autorka Kathy Kacer prišla na Slovensko predstaviť svoje tri knihy a uctiť si obete protižidovského teroru, ktorý zažili aj jej rodičia.
Slovensko si pripomína temné stránky našej histórie, keď vláda vydala 9. septembra 1941 nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex.
Dokumentačné stredisko holokaustu bilancuje 10 rokov svojej práce. Upozorňuje na stav spoločnosti pred 74 rokmi a dnes.