Republikán na funkciu amerického prezidenta Huckabee odsúdil dohodu Spojených štátov a svetových mocností s Iránom o obmedzení iránskeho jadrového programu.
Karol Natan Steiner pricestoval z Izraela na Slovensko, aby daroval židovskému múzeu vzácnu striebornú korunu na Tóru. Počas holokaustu jeho život visel na vlásku.
ŠTEFAN MARKUŠ: Memoáre bývalej veľvyslankyne USA v Maďarsku Elemi Tsakopoulos Kounalakisovej sú pozoruhodným svedectvom.
Eva Bäckerová patrí medzi málo šťastných Židov na Slovensku, ktorí prežili holokaust. "Treba povedať nie nenávisti", povedala v rozhovore pre Pravdu.
Koncentrák v Osvienčime sa stal miestom, o ktorom bolo jasné, že je poslednou zastávkou v živote deportovaných. Potvrdil to bývalý esesák Oskar Gröning.
Poľsko čaká, že sa mu USA ospravedlnia za výroky šéfa americkej FBI Jamesa Comeya, naznačujúce spoluúčasť Poliakov na nacistickom vyhladzovaní Židov.
Štvrť roka po tom, čo Varšava zvádzala slovné prestrelky s Moskvou o to, či Osvienčim oslobodili Rusi, alebo Ukrajinci, poľskí politici znova bojujú za svoj výklad sedemdesiat rokov starej histórie.
Izrael si vo štvrtok pripomína obete holokaustu. V celom Izraeli sa o 9.00 ráno rozozvučali na sirény, ktoré na dve minúty zastavili život v krajine.
Holandská polícia vyšetruje predaj mydla na webe, ktorý údajne vyrobili počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore z obetí židovského holokaustu.
MARIÁN REPA: 20. storočie, ktoré sa do histórie zapísalo masovým vyvražďovaním obyvateľstva, dalo svetu nové slovo - genocída.
Muž vraj pracoval v Osvienčime ako dobrovoľník počas tzv. maďarskej akcie, keď bolo do nacistického tábora prevezených vyše 420-tisíc maďarských Židov.
Proti zlu sa v 2. svetovej vojne postavili na Slovensku nielen ozbrojení statoční. Ochota ľudí s dobrým srdcom zachránila mnohých Židov pred deportáciami.
Séria, ktorú umelec nazval "Nikdy viac" má ľudí prinútiť k zamysleniu a pripomenúť im, čo sa vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau stalo.
Poľský historik Piotr Cywiński (1972) sa chcel po štúdiu na univerzitách v Štrasburgu a Lubline odpútať od 20. storočia a roky sa profesionálne venoval stredoveku.
Do bývalého koncentračného tábora Osvienčim prišlo 300 niekdajších väzňov, aby si pripomenuli pamiatku tých, ktorí sa pred 70 rokmi oslobodenia tábora nedožili.
Rainer Höss (49) sa trápi s prekliatím vlastnej rodovej línie. Na tele má vytetovanú Dávidovu hviezdu a čísla niekoľkých bývalých väzňov z Osvienčimu.
Vina za zavraždenie vyše milióna ľudí, ktorého sa dopustili nacisti vo vyhladzovacom tábore v Osvienčime, je súčasťou nemeckej identity.
MARIÁN REPA: Tento rok sa po celej Európe bude konať viacero pietnych akcií, konferencií a výstav pripomínajúcich koniec druhej svetovej vojny.
Mala šestnásť rokov, keď ju Josef Mengele vytiahol z radu, ktorý viedol priamo do plynu. 87-ročná Edith Egerová spomína na osvienčimského Anjela smrti v rozhovore pre Pravdu.
Ešte pred koncom vojny v Osvienčime prehodili koľaj z jednej totality na inú. Dobytčáky plné ľudí už do tábora neprichádzali, ale z neho odchádzali na Sibír.