IVAN ŠUŠA: Oslobodenie Osvienčimu, ktoré si celý demokratický svet pripomína 27. januára, vždy vyvoláva emócie a protikladné reakcie.
Pápež František chce otvoriť archívy vo Vatikáne s tajnými dokumentmi o pôsobení pápeža Pia XII. v čase druhej svetovej vojny, aby sa zoznámil s jeho postojmi počas holokaustu.
Aj majstra filmovej hrôzy Alfreda Hitchcocka dokázalo niečo vydesiť až do špiku kosti. Boli to hrôzy druhej svetovej vojny, na ktoré narazil pri výrobe svojho takmer zabudnutého dokumentárneho filmu o holokauste.
Mal krásne detstvo, ktoré zmenila vojna. Prežil ju a o krutých časoch rozpráva, že v nešťastí ho neraz stretlo dôležité šťastie. Naftali Fürst, rodák z predvojnovej Petržalky, opisuje v rozhovore cestu mladosti, keď mu hrozila smrť.
Konferenciu o skladateľovi Wagnerovi prerušil muž, ktorý za spevu izraelskej hymny vbehol na pódium a usporiadateľom nadával za propagáciu hudby antisemitov.
Pan Ki-mun okrem Osvienčimu navštívi aj Varšavu, kde sa zúčastní na konferencii OSN o klimatických zmenách.
Pásky s Davidovou hviezdou, páskovaný odev, kufre a topánky alebo zubné kefky väzňov v koncentračných táboroch ponúkali ešte donedávna na aukčnom serveri eBay.
Na začiatku si myslela, že v úkryte strávi štrnásť dní, dennodenný strach o život, neistotu a muky v tichu zažívala nakoniec celých sedem mesiacov.
Hoci od genocídy židovského národa uplynuli desaťročia, poznačila nielen samotných Židov, ale hlboko sa dotkla aj obyvateľov Slovenska, vyhlásil Zvolenský.
Slovenská republika si 9. septembra pripomenie Deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý sa zaraďuje medzi pamätné dni.
Nedávny precedens ukázal, že odsúdiť je možné aj človeka, ktorému už nie nemožno preukázať priamu účasť na vyvražďovaní.
Ešte predtým ako na vlakové stanice začiatkom školského roka doľahne nápor cestujúcich, stali sa dejiskom putovného multižánrového projektu Vlak Lustig.
Premiér a ďalší predstavitelia politického a spoločenského života položili vence pri celoslovenskom Pamätníku obetiam rómskeho holokaustu.