ZUZANA KUMANOVÁ: Nedávno sme si pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Návrh tejto právnej normy predložil ten istý R. Fico, ktorý podporil Mazureka.
9. septembra si pripomíname Deň obetí holokaustu a rasového násilia.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Človek vystavený priamemu pohľadu na násilie reaguje inak, ako keď je násilie kdesi za dverami alebo vo sfére tupých virtuálnych diskusií.
O hrôzach vojny a tiež o pomoci smrteľne chorým ľuďom hovorí Emília Kleinová, ktorá sa narodila v koncentráku v Seredi a v Izraeli je uznávaná lekárka.
V pondelok 9. septembra sa o 14.30 na Rybnom námestí v Bratislave uskutoční pietna spomienka s kladením vencov pri Pamätníku holokaustu.
Eva Grossmannová je rodáčka z predvojnového Československa, pochádza z Olomouca. Ako dievča prežila tri roky v úkryte, aby sa vyhla deportáciám do nacistických koncentrákov.
Dlhé roky nechcela Nemecko ani vidieť. Anita Laskerová-Wallfischová, 94-ročná Židovka, si v Berlíne prevzala významné ocenenie.
Je to desivé. Takto komentoval vedomosti o našich moderných dejinách medzi mladými od 15 do 20 rokov sociológ Václav Hřích.
PETER JAVŮREK: Prečo by mali stredoškoláci rozumieť odkazu Povstania, keď pre časť generácie ich rodičov či prarodičov bolo SNP nelegitímnym pučom proti slovenskej štátnosti?
Kazimierz Albin bol medzi prvými, ktorého nacisti poslali do pekla na zemi.
Americká speváčka Pink zverejnila fotografiu oboch detí hrajúcich sa v labyrinte pamätníku holokaustu v Berlíne.
Pozostatky vyše 1000 obetí holokaustu pochovali v stredu v bieloruskom meste Brest.
Zverejnené dokumenty, medzi ktorými sú aj väzenské preukazy a správy o úmrtiach, by mali pomôcť bádateľom i laikom pátrajúcim po osude väzňov z koncentračných táborov.
Lýdia Piovarcsyová, ktorá pochádza zo slávnej rodiny Steinerovcov, spomína na na strašné obdobie holokaustu.
Spomienkové akcie sa konajú po celej krajine.
Nemec slúžil ako príslušník oddielov SS v koncentračnom tábore Stutthof na strážnej veži.
Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v Budapešti, aby si Pochodom života pripomenuli obete holokaustu.
Súd, ktorý sa začal minulý rok v novembri, zrušili už v decembri, keď bol niekdajší dozorca SS hospitalizovaný kvôli problémom so srdcom a obličkami.
Február 1945. Nacisti sa v zaisťovacom tábore v Dubnici nad Váhom rozhodli radikálne vyriešiť epidémiu týfusu. V areáli miestnej zbrojovky zavraždili 26 Rómov. Dnes ich utrpenie pripomína kríž vyrobený z použitých nábojníc.
Protest sa konal zároveň so spomienkovým zhromaždením pri príležitosti nedeľňajšieho Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.