S tradičnou kongresovou sezónou na jar v Tatrách nepočítajú.
Koniec byrokracie či prešľap? Novela zákona o bezpečnosti detských ihrísk z dielne rezortu hospodárstva ruší aj vyhlášku, ktorá určuje zaradenie ubytovacích zariadení do jednotlivých kategórií.
O aktuálnej situácii v mestských hoteloch, sa denník Pravda rozprával s Branislavom Kačkovičom, generálnym riaditeľom hotelov Grand Hotel River Park Bratislava a Sheraton Hotel Bratislava.
Hotelový trh zaznamenal v Bratislave minulý rok aj v dôsledku koronakrízy pokles priemerných tržieb za izbu o 76,4 percenta oproti predchádzajúcemu roku.
Podľa oblastných organizácií cestovného ruchu sú mnohé prevádzky na hranici existencie.
Reštaurácie fungujú ako tak - horšie sú na tom už len hotely či penzióny. Oproti minulému roku prišlo o prácu v cestovnom ruchu 30-tisíc ľudí, odhaduje generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií (AHRS) Marek Harbuľák.
Ubytovacie zariadenia melú z posledného – najhoršie sú na tom hotely v mestách. Štipku nádeje im môžu dať majstrovstvá v hokeji. Tie nie sú však doposiaľ isté.
Návštevnosť v SR tvorili aj v novembri 2020 najmä domáci turisti, z celkového počtu ubytovaných predstavovali 85 percent. Ich počet sa však medziročne opäť prudko znížil, a to o 82 percent na 58-tisíc osôb.
Do 12. januára prijal rezort dopravy cez portál Slovensko.sk približne 3 500 žiadostí o kompenzáciu výpadku príjmov v cestovnom ruchu pre pandémiu koronavírusu.
Vleky stoja, hotely nových hostí nevítajú. Aj tí „starí“ musia do 10. januára vypratať izby.
Až takmer o 80 percent menej hostí mali hotely, penzióny či chaty na Slovensku v októbri. Ukázali to údaje Štatistického úradu.
Od piatku prídu prvé zmeny – a to pre reštaurácie. Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vyhlášku, ktorá upravuje fungovanie prevádzok i hromadných podujatí.
Po o čosi lepších letných mesiacoch zmrazil nádeje na rozbeh hotelom september. Počet návštevníkov padol medziročne o 35,1 percenta. Naposledy bol počet hostí takýto slabý pred piatimi rokmi.
September hotelierov sklamal, prišlo o 35 % návštevníkov menej ako vlani. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Hotely na Slovensku zatiaľ hlásia minimálne rezervácie na zimnú sezónu.
Kedysi boli luxusné, vítali tisíce zámožných klientov, no z rôznych príčin osireli a dnes len spomínajú na svoju niekdajšiu slávu.
Segment HoReCa (hotely, reštaurácie, kaviarne), služby a transport pocítia koronakrízu najviac. Prebytok voľných, menej kvalifikovaných síl ešte vzrastie.
Menej práce, nižšie mzdy. Počet zamestnancov klesol v septembri vo väčšine odvetví. Očakávať sa tak dá, že hore pôjde opäť aj miera nezamestnanosti.
„Ponúkol som im cestu komunitného testovania ľudí antigénovými testami,“ povedal po utorkovom stretnutí premiér. Na testovanie by však nedozeral štát, ale samotné prevádzky.
Hotely, reštaurácie a podnikatelia v cestovnom ruchu potrebujú urgentne vedieť, aký je ďalší plán vlády týkajúci sa obmedzení a opatrení.