September hotelierov sklamal, prišlo o 35 % návštevníkov menej ako vlani. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Hotely na Slovensku zatiaľ hlásia minimálne rezervácie na zimnú sezónu.
Kedysi boli luxusné, vítali tisíce zámožných klientov, no z rôznych príčin osireli a dnes len spomínajú na svoju niekdajšiu slávu.
Segment HoReCa (hotely, reštaurácie, kaviarne), služby a transport pocítia koronakrízu najviac. Prebytok voľných, menej kvalifikovaných síl ešte vzrastie.
Menej práce, nižšie mzdy. Počet zamestnancov klesol v septembri vo väčšine odvetví. Očakávať sa tak dá, že hore pôjde opäť aj miera nezamestnanosti.
„Ponúkol som im cestu komunitného testovania ľudí antigénovými testami,“ povedal po utorkovom stretnutí premiér. Na testovanie by však nedozeral štát, ale samotné prevádzky.
Hotely, reštaurácie a podnikatelia v cestovnom ruchu potrebujú urgentne vedieť, aký je ďalší plán vlády týkajúci sa obmedzení a opatrení.
Záujem požiadať o príspevok zo schémy štátnej pomoci pre prevádzky v cestovnom ruchu prejavilo viac ako 94 percent ubytovacích a stravovacích zariadení.
Boj o prežitie, prepúšťanie, zatvorenie prevádzok – tak vyzerá život podnikateľov v cestovnom ruchu.
Nepovšimnuté. Spočiatku sa zdalo, že dobrovoľná karanténa v hoteloch a penziónoch aspoň sčasti vynahradí straty.
Do karantény do hotela? Vraj áno. V stredu po rokovaní vlády to potvrdil minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
Šéf rezortu dopravy to povedal na brífingu po stredajšom rokovaní vlády.
MAREK HARBUĽÁK: Nechceme byť odkázaní na pomoc štátu. To však nie je možné v prostredí, v ktorom sa stále straší, vyhráža, alebo v ktorom sa zmätočne každý deň avizujú iné opatrenia.
Zároveň veria, že táto pomoc bude v maximálnej miere aj využitá.
Menej práce, menej ľudí. Pre pandémiu sa mnohým hotelom doteraz ani nepodarilo otvoriť, ďalšie zasa ničí dramatický pokles počtu hostí.
Bez rekordov. Návštevnosť v slovenských hoteloch sa počas prvého prázdninového mesiaca prepadla oproti minulému roku o pätinu.
Firma uviedla, že v prvej polovici tohto roka jej tržby klesli o viac ako tri štvrtiny.
O prácu v cestovnom ruchu prišlo viac ako 20-tisíc ľudí. Za všetkým je pandémia.
Aj o stovku viac. Stačí si rezervovať predĺžený víkend, namiesto troch nocí cez týždeň, a pobyt sa hneď predraží.
Stravovacie zariadenia podľa Štatistického úradu SR zaznamenali v júni medziročný pokles tržieb o 1,2 %, medzimesačne oproti máju boli ich tržby vyššie o 50,5 %.